Jak wybrać buty dla dzieci – poradnik dla rodziców

buty dziecięce nike

Choroby stóp mogą mieć podłoże już w okresie wczesnego dzieciństwa, dlatego też już od najmłodszych lat warto zadbać o swoją pociechę i sprawić jej buty dla dzieci, które będą odpowiednio dopasowane do specyficznych potrzeb malucha. Jeżeli zakup pierwszych butów dla dziecka (lub każdych kolejnych) nieco Cię przeraża, ponieważ wiesz, że przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na szereg rzeczy, to ten artykuł na pewno Ci się przyda.

W dzisiejszym wpisie podpowiadamy bowiem rodzicom czym kierować się przy wyborze butów dla dzieci i zdradzamy jak dobrać prawidłowy rozmiar obuwia dla najmłodszych.

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy zdecydować się na ich zakup?

Jeżeli jeszcze przed narodzinami malucha zaczęłaś kompletować garderobę swojego dziecka, to z pewnością ten akapit Cię nie zainteresuje. Jeśli jednak z zakupami cierpliwie wstrzymywałaś się do właściwego momentu, to dziś wyjawimy Ci kiedy on nadejdzie. Zalecaną i stosowaną przez wielu rodziców praktyką jest ta, gdy pierwszy buty dla dziecka kupuje się dopiero wówczas, gdy maluszek zaczyna samodzielnie (lub też z Twoją pomocą) stawiać kroki na dworze, a co za tym idzie jego stopy potrzebują stosownej ochrony izolującej je chociażby od panujących warunków atmosferycznych.

Warto pamiętać o tym, że buty dla dzieci, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki powinny mieć odpowiednio wyprofilowaną i zabudowaną konstrukcję, która nie tylko zapewni stabilizację stóp we właściwej pozycji i dobrze je podtrzyma, ale też zmniejszy ryzyko wystąpienia bolesnych urazów np. na skutek nieopatrznego potknięcia się lub wywrócenia podczas biegania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów dla dziecka?

Czy kupowanie butów dla dzieci jest trudne? Nie, jeżeli będziesz pamiętać o cechach jakimi powinny odznaczać się modele, na które faktycznie warto wydać pieniądze. Buty chłopięce i dziewczęce muszą być więc:

  • osadzone na miękkich i elastycznych podeszwach, które nie utrudniają poruszania się, umożliwiają zginanie stóp pod palcami i jednocześnie amortyzują wstrząsy powstające na skutek zderzenia się stóp z podłożem;
  • wykonane z trwałych i solidnych materiałów zapewniających małym stopom prawidłowy przepływ powietrza niezależnie od panujących warunków atmosferycznych na zewnątrz, a także dobrze dopasowujących się do kształtu stóp;
  • mocno trzymać się śródstopia, a jeżeli posiadają konstrukcję za kostkę, to nie powinny wpływać na ograniczenie jej ruchomości;
  • wyposażone w system zakładania/zdejmowania, który nie sprawia problemu i w razie potrzeby szybko umożliwia ponownie założenie obuwia na stopy, a więc mieć postać intuicyjnych w obsłudze rzepów lub też bardziej zaawansowanego systemu sznurowania polecanego starszym dzieciom;

nike air max dziecięce

Jak dobrać prawidłowy rozmiar butów dla maluszka?

Rodzajów obuwia dla dzieci dostępnych na rynku jest naprawdę wiele – w sklepach online oraz stacjonarnie znaleźć można m.in. niezawodne w sezonie wiosenno-letnim sandały dziecięce, idealne dla maluchów, których wszędzie pełno adidasy chłopięce, lekkie i oddychające trampki dla dziewczynki i chłopca, a także zapewniające optymalny komfort termiczny buty zimowe dziecięce oraz wspierające podczas pierwszych górskich wycieczek buty trekkingowe dziecięce.

Tak duży wybór z jednej strony jest godny pochwały (zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy znikomą różnorodność dostępną jeszcze kilkadziesiąt lat temu), a z drugiej budzi wątpliwości. Wielu rodziców i opiekunów maluszków głowi się bowiem nad tym jaki rozmiar trampków dziecięcych (czy każdych innych butów wybrać). W rzeczywistości sprawa jest dość prosta – należy zacząć od wykonania… dokładnych pomiarów.

W tym przypadku możesz skorzystać z dwóch, następujących sposobów: udać się do sklepu z butami dla dzieci i tam sprawdzić rozmiar z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanej miarki bądź też całą operację przeprowadzić na spokojnie w domu. W przypadku tej drugiej opcji wystarczy, że zabezpieczysz się w czystą kartkę i coś do pisania – załóż dziecku skarpetki na nogi, a następnie prawą lub lewą stopę malucha postaw prosto na kartce, pamiętając o jej dodatkowym obciążeniu. Obrysuj dokładnie kształt stopy pociechy, a następnie gdy już zejdzie ona z kartki zmierz odległość między początkiem najdłuższego palucha a piętą.

Do otrzymanego wyniku warto dodać ok. 0,5-1 cm zapasu – dzięki temu dziecko będzie miało zapewnioną większą wygodę, a Ty przy okazji zadbasz o ustawienie jego bioder, kręgosłupa oraz kolan.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz