Jak naprawić buty do biegania?

Regularne użytkowanie butów do biegania (nawet jeżeli regularnie o nie dbamy) niestety z czasem może prowadzić do rozdarcia się materiału z jakiego są one wykonane bądź też uszkodzenia innego elementu składającego się na ich konstrukcję. Na szczęście nawet z najbardziej beznadziejną sytuacją można sobie poradzić.

Jak naprawić buty do biegania z siatki? Co zrobić, gdy zapiętki z dnia na dzień wyglądają coraz gorzej i wszystko wskazuje na to, że prędzej lub później się przetrą? Mamy na to odpowiedź!

Jak naprawić buty z siatki?

Po wielu dniach poszukiwań już jakiś czas temu udało Ci się znaleźć Twoje wymarzone buty do biegania i szczerze mówiąc miałeś/łaś nadzieję, że będą Ci one służyć przez długie lata, ale niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna? Na samą myśl o wyrzuceniu ich do kosza robi Ci się przykro i zastanawiasz się jak naprawić buty z siatki i czy w ogóle jest to możliwe? Czy może to już czas pożegnać się z butami do biegania? Na szczęście mamy dla Ciebie bardzo dobre wiadomości.

Opisana sytuacja nie jest wszak spisana na starty i wbrew pozorom nie musisz decydować się na najczarniejszy z wszystkich scenariuszy, a więc pożegnanie się z ulubionymi biegówkami, niezależnie od tego czy Twoim problemem jest supinacja czy też pronacja. Co więc zrobić, gdy dziura w bucie od palca nie tylko widocznie pogarsza estetykę butów, ale także tworzy niekoniecznie potrzebny, dodatkowy wywietrznik, który sprawia, że stopy zaczynają marznąc podczas treningu? Wówczas możemy zdecydować się na jedno z następujących rozwiązań.

Igła i nitka

Pierwszym z nich (i nie oszukujmy się) najbardziej prowizorycznym. na które możemy zdecydować się wtedy, gdy czekamy z niecierpliwością na trening (np. po dłuższej chorobie) i nie mamy zamiaru czekać na to aż dostarczone zostaną zamówione specjalne akcesoria do naprawy butów jest… zaszycie dziury. Dzięki tej prostej metodzie buty biegowe jeszcze co najmniej przez jeden trening będą spełniać swoje zadanie, a Ty nie będziesz w stanie choć na chwilę zapomnieć o irytującym elemencie ozdobnym.

Łatka termoprzylepna

Bardziej profesjonalnym podejściem do sprawy będzie zaklejenie dziury w siatce butów do biegania za pomocą specjalnych łatek termoprzylepnych, które przez profesjonalistów zalecane są zarówno do stosowana na zewnątrz, jak i wewnątrz, tak więc bez obaw możesz po nie sięgnąć w przypadku rozdarcia się wyściółki, jak i samej cholewki. Jeżeli obawiasz się, że ten zabieg naprawczy zniszczy wygląd Twoich butów do biegania, to zupełnie niepotrzebnie – obecnie łatki termoprzylepne można znaleźć w sklepach w rozmaitych rozmiarach oraz kolorach, tak więc z łatwością dopasujesz je do swoich indywidualnych potrzeb.

Jak naprawić siatkę w butach z wykorzystaniem wspomnianej łatki? Zacznij od właściwego dopasowania jej rozmiaru do wielkości dziury i ewentualnego przycięcia, a następnie przyłóż łatkę w  wybrane miejsce, przykryj ją bawełnianą ściereczką i dociśnij całość rozgrzanym żelazkiem. Zostaw je w takiej pozycji przez 20-30 sekund delikatnie dociskając żelazko, a jeżeli łatka mimo to się nie przykleja, to nastaw żelazko na większą temperaturę.

Siatka w płynie

Ostatnią już opcją jest skorzystanie z iście magicznego specyfiku w postaci tzw. siatki w płynie (liquid patch), który ma tą niewątpliwą zaletę, że możesz z niego korzystać w dosłownie każdym miejscu (co jest niezwykle przydatne w sytuacji, gdy nie masz pod ręką chociażby wspomnianego wcześniej żelazka). Liquid patch doskonale wtapia się w materiał, a po zastygnięciu jest elastyczny, odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i wytrzymały.

Jak naprawić przetarte zapiętki?

Wydawało Ci się, że jedyną bolączką osób regularnie pokonujących kolejne dystanse na własnych nogach z wykorzystaniem butów biegowych są tylko i wyłącznie przetarcia siatki, za które odpowiedzialny jest palec? To niestety nieprawda. Równie często niszczą się także zapiętki, jednak także z tej pozornie kiepskiej sytuacji można wyjść obronną ręką i przywrócić butom do biegania dawny wygląd i zwiększyć komfort ich użytkowania.

Tym razem na nic nie zda się zestaw przyborów do szycia, lepiej jest za to od razu zaopatrzyć się w zapiętki naprawcze, które znaleźć można w większości sklepów obuwniczych, a także równie niezbędne wkładki na supinacje, po które sięgnąć powinni wszyscy posiadacze tego rodzaju stóp noszących buty biegowe, gdyż w przeciwnym razie sytuacja może się nagminnie powtarzać, a dodatkowo dzięki nim obuwie będzie znacznie lepiej dopasowane do specyficznych potrzeb.

Decydując się na zakup zapiętek naprawczych koniecznie weź pod uwagę modele wykonane ze skóry naturalnej, która zapobiegnie powstaniu odparzeń mogących się pojawić na skutek intensywnego użytkowania obuwia, jak i projekty z równie niezawodnego zamszu, których stosowanie jest równie łatwe. Ich cena z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy, a fakt, że pomogą Ci się one uporać z uprzykrzającym treningi problemem w zaskakująco szybkim tempie dodatkowo spotęguje pozytywne odczucia.

Jak przykleić zapiętki naprawcze do butów biegowych?

Zacznij od dokładnego oczyszczenia oraz wysuszenia wnętrza butów do biegania, a następnie ostrożnie odklej warstwę zewnętrzną akcesorium, uważając na to by nigdzie jej nie uszkodzić. W kolejnym kroku umieść zapiętkę w miejscu powstałego przetarcia i gotowe. Buty są już gotowe do użycia, a Ty bez obaw możesz wyruszać na kolejny trening ciesząc się wysokim poziomem wygody w swoich ulubionych butach do biegania.

Mamy nadzieję, że przedstawione metody pomogą Ci naprawić biegówki i już lada moment będziesz w stanie wyruszyć na podbój swojej ulubionej trasy lub też odkryć zupełnie nowe możliwości. Udanych treningów!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz