Dwa słowa, które powinien znać każdy amator przemierzania górskich szlaków niezależnie od stopnia swojego zaawansowania? Tym razem nie chodzi o „bezpieczeństwo” i „rozwagę”, które są absolutną podstawą na łonie natury, gdzie liczy się dosłownie każdy stawiany krok, ale o rozwiązanie często stosowane w butach trekkingowych, a więc obuwiu przeznaczonym właśnie do pieszych wycieczek.
Mowa oczywiście o „podeszwie Vibram”, która całkowicie zrewolucjonizowała rynek obuwia turystycznego i wprowadziła do niego nowe standardy. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu, w którym zdradzimy Ci m.in. właściwości Vibram.
Podeszwa Vibram – jak powstało rozwiązanie, które namieszało na rynku obuwniczym?
Wszystko zaczęło się dokładnie w 1937 roku, gdy niejaki Vitale Bramani – zapalony włoski alpinista – postanowił zrealizować swoje marzenie o założeniu własnej firmy, której nazwę dał od pierwszych członów swojego imienia i nazwiska. Co zmotywowało go do podjęcia odkładanej przez jakiś czas decyzji? Niestety w tym przypadku nie można liczyć na szczęśliwą historię…
Motywacją do zrealizowania jego planów była bowiem tragedia, która wydarzyła się niespełna 2 lata wcześniej, a mianowicie wyprawa Vitale w Alpy wraz z szóstką jego przyjaciół. Jako, że wówczas alpiniści mogli jedynie pomarzyć o tak imponującym wyborze obuwia jaki mamy obecnie, to absolutną normą było noszenie przez alpinistów w plecakach kilku par butów dedykowanych na poszczególne rodzaje nawierzchni. Jeden przeznaczone były na wspinaczkę po stromym ternie, drugie znacznie cięższe wyposażone w gwoździe lepiej za to sprawdzały się na płaskich i łatwiejszych odcinkach, a jeszcze inne na nieobliczane nawierzchnie. Niestety dostępne wówczas buty do chodzenia po górach nie były wykonane z tak wysokiej jakości materiałów, jak mamy obecnie – poszczególne części obuwia szybko przemakały i tym samym nie sprawdzały się już tak dobrze. Na własnej skórze przekonali się o tym przyjaciele Bramaniego, którzy podczas wspólnej wyprawy zginęli.
Nie mogący się pogodzić ze stratą Włoch zdecydował się raz na zawsze wprowadzić zupełnie nową jakość do obuwia górskiego i niejako na cześć swoich tragicznie zmarłych przyjaciół stworzył hybrydową podeszwę znakomicie sprawdzającą się podczas wspinaczki górskiej o nazwie Carrarmato (wł. „czołg”) z głębokim bieżnikiem i masywnym odciskiem. Pierwszy pomysł okazał się być trafiony, dlatego Bramani nie miał bynajmniej zamiaru na nim poprzestawać.
Włoski wspinacz wpadł na pomysł, aby wulkanizowanej gumy i to właśnie tutaj doznał istnego olśnienia i zaprosił do współpracy producenta opon samochodowych – Leopolda Pirelli. Innowacyjne zwieńczenie butów w postaci podeszwy Vibram okazało się być genialnym rozwiązaniem, które z czasem docenili także najbardziej znani, profesjonalni wspinacze (Lino Lacedelli oraz Achille Compagnoni), którzy właśnie w butach z podeszwą Vibram zdobyli jako pierwsi najtrudniejszy ośmiotysięcznik świata – K2.
Co to jest Vibram?
Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że obecnie podeszwa Vibram jest nie tylko jedną z najczęściej występujących w butach trekkingowych, ale też najbardziej pożądana przez miłośników tego rodzaju aktywności na całym świecie. Podeszwy z charakterystycznym, żółtym znaczkiem stały się bowiem synonimem jakości i niezawodności, a te w górach są nieocenione.
Marka Vibram swoje innowacyjne rozwiązanie dostarcza obecnie do wielu producentów, dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że buty z podeszwą Vibram posiadają w swojej ofercie marki, które na co dzień mocno ze sobą rywalizują.
Mocne, gumowe podeszwy z bezbłędną przyczepnością nawet do najbardziej wymagających nawierzchni stały się hitem i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wystarczy uświadomić sobie fakt, jak długo już są one obecne na rynku obuwniczym…
Buty z podeszwą Vibram: dlaczego warto w nie zainwestować?
Czy popularność butów z podeszwą Vibram jest uzasadniona, a może wszystko to jest efektem udanej kampanii marketingowej, która na dobre utrwaliła wizerunek marki jako jedynej godnej uwagi wśród konsumentów? W tym przypadku zdecydowanie chodzi o to pierwsze. Liczne właściwości Vibram mówią bowiem same za siebie – te podeszwy są wręcz doskonałe.
Wśród zalet podeszwy Vibram możemy wymienić m.in.:
- konstrukcję gwarantującą najwyższy poziom wygody niezależnie od tego, jak niesprzyjające warunki panują na zewnątrz;
- wyjątkową odporność na ścieranie nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania obuwia;
- znakomitą przyczepność do każdego rodzaju nawierzchni – leśnej ścieżki z korzeniami, kamienistej drogi, mokrej i śliskiej trasy w wyższych górskich partiach;
- łatwe czyszczenie w razie zabrudzenia – do przywrócenia dawnego wyglądu wystarczy jedynie odrobina wody.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.