Czyszczenie butów na sucho

Pierwsza plama na nowych butach zawsze boli najbardziej, zwłaszcza jeżeli są one wykonane z eleganckiej choć delikatnej skóry zamszowej bądź też równie popularnego (zwłaszcza w przypadku butów outdoor czy botków) nubuku. To właśnie wówczas pojawia się panika i tysiąc pytań dotyczących prawidłowej reakcji w związku z zaistniałą sytuacją…

Jak poradzić sobie z zabrudzeniami na obuwiu wykonanym ze wspomnianych rodzajów materiału i które sposoby pielęgnacji kompletnie odpadają w tych przypadkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule, w którym podpowiemy Ci na czym powinno polegać czyszczenie butów zamszowych oraz tych z nubuku.

Najbardziej efektywny sposób na czyszczenie butów z nubuku i zamszu: MUSISZ go poznać!

Gdybyśmy mieli wskazać największą zaletę i jednocześnie wadę butów z zamszu czy nubuku, to w obu przypadkach odpowiedź była by jednakowa i brzmiałaby ona: materiał z jakiego wykonane są cholewki butów. Skóra z włosem a’la meszek jest bowiem zarazem bardzo efektowna oraz elegancka, jak i dość kapryśna i wymagająca jeżeli chodzi o sposób jej konserwacji. Zbyt duża ilość wody, nieprawidłowo dobrany impregnat czy inny środek dedykowany do pielęgnacji obuwia zamszowego mogą sprawić, że buty bezpowrotnie stracą swój piękny wygląd, a Ty będziesz zadręczać się tym, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto.

Jak więc radzić sobie z plamami z błota, osadem z piasku, soli drogowej czy innego rodzaju zabrudzeniami na butach ze wspomnianych materiałów? Skutecznym, sprawdzonym i polecanym rozwiązaniem jest czyszczenie butów zamszowych i z nubuku na sucho, a więc bez jakiegokolwiek użycia wody. Naturalnie, aby podjąć się tego zadania należy najpierw zabezpieczyć się w zestaw niezbędnych akcesoriów takich jak:

  • dwustronna szczotka do czyszczenia nubuku;
  • szczotka z miękkim włosiem do czyszczenia butów zamszowych;
  • gumka do zamszu i/lub nubuku;

Dzięki tak skomponowanej kolekcji nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia nie będą robić na Tobie najmniejszego wrażenia i bez trudu usuniesz je z powierzchni ulubionych butów zimowych, jesiennych czy też wiosennych.

Nie tylko szczotką do zamszu – jak pozbyć się zabrudzeń z butów za pomocą domowych sposobów?

Czy wiesz, że do czyszczenia butów z nubuku i skóry zamszowej wcale nie potrzebujesz arsenału większych i mniejszych szczotek? Do usunięcia nieestetycznych ozdób możesz równie dobrze wykorzystać jeden (lub kilka) domowych sposobów. O jakich metodach mowa? Poniżej kilka naszych propozycji!

  • Skórka od chleba – pocieraj suche obuwie wewnętrzną stroną skórki od chleba, a po niedających dotąd za wygraną zabrudzeniach kompletnie nie będzie śladu;
  • Woda z octem – przygotuj roztwór wody z octem o proporcjach 1:1, a następnie przetrzyj zabrudzone miejsca czystą ściereczką. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku plam z uporczywej soli drogowej, która jest istną zmorą sezonu jesienno-zimowego w naszym kraju;
  • Czysta szczoteczka do zębów – nie masz pod ręką szczotki do zamszu lub nubuku? Nic straconego! W walce z plamami i osadami na butach pomoże Ci czysta szczoteczka do zębów lub szkolna gumka do zmazywania ołówka. Wystarczy, że potrzesz danym akcesorium zabrudzoną powierzchnię i gotowe;

Czyszczenie butów zamszowych oraz ze skóry nubukowej: tego NIGDY nie rób!

Jeżeli po tym jak kiedykolwiek dostrzeżesz na powierzchni ulubionych butów wykonanych z zamszu bądź skóry nubukowej oporne zabrudzenia wpadniesz na pomysł, aby pójść na łatwiznę i oszczędzić sobie czasu oraz siły, które musiałbyś przeznaczyć na przywrócenie im dawnego, estetycznego wyglądu, to jak najszybciej o tym zapomnij. Zwłaszcza jeżeli tym ”kapitalnym” rozwiązaniem będzie wrzucenie obuwia do pralki. Nawet jeśli wybierzesz najbardziej delikatny program z możliwych (dedykowany np. do ubrań wykonanych z wełny czy innej równie ”wrażliwej” tkaniny), to finisz za każdym razem będzie równie tragiczny.

Zamsz oraz nubuk całkowicie nie tolerują bowiem wody, nawet chwilowy kontakt z nią może doprowadzić do trwałego uszkodzenia materiału, a co dopiero pranie połączone z wirowaniem i użyciem mocnego detergentu może okazać się dla butów katastrofalne w skutkach. Po wyjęciu z pralki jedyne czego możesz się spodziewać do odbarwionych i odkształconych butów. Przyznasz sam/a, że wizja te nie brzmi zbyt atrakcyjnie, dlatego też namawiamy do potraktowania naszych powyższych wskazówek na poważnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz