Jak dbać o buty narciarskie?

Choć na pierwszy rzut oka za sprawą ich konstrukcji może się wydawać, że buty narciarskie są niemal niezniszczalne i nie trzeba przykładać szczególnej wagi do ich konserwacji, to rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Mimo, że faktycznie nie można odmówić im trwałości i wysokiej wytrzymałości, to nie jest to równoznaczne z faktem, że narciarze nie muszą dbać o swoje buty, zwłaszcza jeżeli chcą, aby zakupiony niegdyś lub zupełnie nowy model służył im przez wiele sezonów.

Jak konserwować buty narciarskie, aby być w stanie bez problemu korzystać z nich podczas tych i każdych kolejnych zimowych szaleństw na polskich lub zagranicznych stokach? Zestaw cennych wskazówek dotyczących m.in. przechowywania butów narciarskich przygotowaliśmy dla Ciebie w dzisiejszym wpisie.

Czyszczenie i dbanie o buty narciarskie – dlaczego jest tak ważne?

Jeżeli jak dotąd po zakończeniu sezonu narciarskiego niemal rzucałeś w kąt buty narciarskie wraz z pozostałym sprzętem wykorzystywanym podczas szusowania po doskonale przygotowanych trasach, to mamy dla Ciebie jedną radę: jak najszybciej zapomnij o tej praktyce i tym razem po feriach zimowych z rodziną czy też wyjeździe na narty ze znajomymi poświęć odrobinę więcej czasu na przygotowanie butów do w pełni zasłużonej fazy odpoczynku w jakiej będą się znajdować prawdopodobnie aż do rozpoczęcia kolejnego sezonu.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ na skutek wieloletnich zaniedbań z bardzo dużym prawdopodobieństwem może dojść do drobnych uszkodzeń, które bagatelizowane i nieusuwane w porę mogą zacząć regularnie przybierać na swoich rozmiarach i tym samym skutecznie utrudniać wszelkie próby ich usunięcia. Niekonserwowane przez lata buty narciarskie mogą się nawet okazać całkowicie niezdatne do użytku, a to najprostszy przepis na zwiększenie wydatków przed wyczekiwanym i w pełni zasłużonym urlopem. Warto tutaj nadmienić, że należy zadbać nie tylko o twardszą, zewnętrzną skorupę butów, ale również o zapięcia, znajdującą się wewnątrz wkładkę, tzw. but wewnętrzny, a więc miękką część butów narciarskich, jak i również wkładkę pod stopę. Wszystkie te elementy mają niebagatelny wpływ na późniejszy komfort użytkowania, tak więc jak zapewne się domyślasz zaniedbanie któregoś z nich mogłoby się skończyć skutecznym obniżeniem takowego. A to niezbyt dobra wiadomość dla wszystkich miłośników jazdy na nartach…

Co więc robić, aby buty narciarskie służyły Ci jak najdłużej? Najlepiej stosować się do wskazówek, które przedstawiamy Ci w dalszej części artykułu.

Czyszczenie butów na narty – czy jest to trudne?

Nic z tych rzeczy! Jeżeli dotychczas przed konserwacją butów narciarskich wzbraniała Cię myśl, że całość pochłonie Ci mnóstwo czasu i co gorsza będzie wymagała posiadania jakichś specjalnych umiejętności, to musimy Cię zapewnić, że cały proces jest dość łatwy.

Wystarczy, że za pomocą miękkiej szczoteczki dokładnie wyczyścisz wszystkie elementy (zwracając szczególną uwagę na klamry oraz zapięcia), a następnie pokryjesz ich wierzch jednym z licznie dostępnych, specjalistycznych preparatów, które mają na celu nie tylko poprawić wygląd zewnętrznej warstwy, ale też ją natłuścić i przygotować na kolejny sezon na stoku. Czyszcząc buty narciarskie nie zapominaj oczywiście o wkładkach – możesz je uprać w pralce stosując się do zaleceń producenta umieszczonych na pudełku (zazwyczaj zaleca się pranie w temperaturze nieprzekraczającej 30-40 stopni z dodatkiem delikatnych środków piorących oraz ustawienie programu z niskimi obrotami).

Suszenie butów narciarskich – jak robić to dobrze?

Niemniej istotne jest oczywiście także suszenie butów, które w rzeczywistości powinno mieć miejsce po każdorazowym powrocie ze stoku do hotelu, apartamentu lub każdego innego miejsca, w którym zarezerwowany jest nocleg. Już na wstępie mamy bardzo dobrą wiadomość: cały proces suszenia nie jest tak skomplikowany jakby mogło się to wydawać! Wystarczy zabezpieczyć się w suszarkę do butów narciarskich bądź równie funkcjonalną (i skuteczną) grzałkę do butów narciarskich, a następnie za pomocą wybranego akcesorium wysuszyć buty.

Obecnie, znacznie większą popularnością cieszy się suszarka do butów narciarskich, która nad grzałką do butów narciarskich ma tę niewątpliwą przewagę, że nie tylko znacznie szybciej działa i jest bardziej wydajna, ale też (zazwyczaj) jest ona wyposażona w funkcję naświetlania antybakteryjnego zapewniającego higieniczne warunki i zapobiegającego powstawaniu drażniącego, nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z wnętrza butów narciarskich.

Przechowywanie butów narciarskich: najważniejsze zasady

Jak przechowywać sprzęt narciarski? Najlepiej: rozsądnie! Jeżeli chodzi o przechowywanie butów narciarskich, tutaj absolutnie niezastąpiony jest pokrowiec na buty narciarskie, do którego należy włożyć wyczyszczone, zapięte oraz oczywiście wysuszone obuwie, a następnie takowy umieścić w odpowiednim miejscu. W odpowiednim czyli jakim właściwie? Otóż takim, które jest zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem wilgoci, ekstremalnie wysokimi oraz niskimi temperaturami, a także szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a w jego wnętrzu powinny panować suche i przewiewne warunki.

Mając na względzie powyższe informacje, łatwo można wywnioskować, że do piwnica czy też garaż nie są najlepszymi miejscami do przechowywania butów narciarskich

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz