Jak prać buty do biegania?

W przypadku sportów takich jak bieganie, buty są podstawowym i najważniejszym sprzętem. Najczęściej para do biegania jest używana jedynie podczas treningów, nie wychodzimy w nich do pracy czy znajomych, nie muszą więc być idealnie czyste. Co jednak kiedy osiądzie na nich błoto, kurz, albo po prostu będą wymagały odświeżenia?


buty do bieganiaRegularnie oczyszczaj

Buty biegowe prać można, a nawet trzeba, ale nie wolno tego robić zbyt często. Aby utrzymać je w umiarkowanej czystości jak najdłużej, wystarczy przetrzeć je na sucho po każdym treningu. Należy wyjąć wkładki, pozostawić do wyschnięcia, wytrzepać podeszwę uderzając jedną o drugą, czy usunąć błoto za pomocą szczoteczki. Warto pamiętać, aby nie suszyć butów na kaloryferze czy innym źródle gorąca- od nadmiernego ciepła ich struktura może zostać uszkodzona. Nie wkładajmy też ich do szafki czy worka zaraz po treningu, dajmy im wyschnąć samoistnie, w temperaturze pokojowej.

Pod kran

Jeśli oczyszczanie na sucho już nie wystarcza można potraktować buty wodą. Należy wyjąć wkładkę oraz sznurówki i umyć je osobno. Do wnętrza buta nalewamy wodę i pulsacyjnie poruszamy siateczką. Dzięki temu pozbędziemy się brudu ze środka buta, nie uszkadzając przy tym cholewki. Jeśli sama woda nie wystarczy można delikatnie potrzeć buta szczoteczką ze środkiem myjącym. Nie zapominajmy o dokładnym wypłukaniu piany.

Pamiętajmy, aby nie zostawiać butów w wodzie na dłużej, aby się ‘odmoczyły’. Zbyt długi kontakt z wodą może odkształcić buty, a nawet je porozklejać. Jeśli to możliwe używajmy raczej chłodnej wody, gorąca może uszkodzić klej.

Nie rekomendujemy prania butów w pralce- nawet jeśli nie rozkleją się po wyjęciu z bębna ich struktura będzie uszkodzona i stracą swoje parametry.
Jeśli biegacie bądź zamierzacie zacząć polecamy bloga o bieganiu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz