Jak czyścić białe buty?

Dla każdego miłośnika butów nie ma chyba większego wyzwania, niż utrzymanie w czystości obuwia w kolorze białym. Te efektowne, zwracające na siebie uwagę w dniu zakupu pary, miewają tendencję do szybkiej utraty ładnego wyglądu. Jak o nie dbać?  Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, pomocnych zarówno przy utrzymaniu naszych śnieżnobiałych butów w należytej formie, jak i w czyszczeniu ich z nowo powstałych zabrudzeń.

Szybkie działanie i systematyczność
Najlepsze efekty uzyskamy czyszcząc buty regularnie, najlepiej zaraz po ich zabrudzeniu. Nawarstwione zanieczyszczenia materiału mogą go trwale uszkodzić. Kluczowe w dbaniu o stan naszego obuwia jest też odpowiednie użytkowanie i zapobieganie zabrudzeniom. Wedle zasady „dmuchania na zimne” warto odpowiednio zaimpregnować buty przed ich pierwszym użyciem. Regularne stosowanie specyfików ochraniających przedłuży świeży wygląd i podkreśli nienaganny odcień naszego obuwia.

Klasyczne sposoby
W zależności od materiału z jakiego wykonane są nasze buty zastosować należy odpowiednie narzędzie do czyszczenia. Najbardziej klasyczną metodą oczyszczania brudy jest namoczenie butów w wodzie ze środkiem do prania i delikatne pocieranie ich szczoteczką o miękkim włosiu. W przypadku obuwia zamszowego najlepiej sprawdzą się gąbki lub szczotki dedykowane butom z tego materiału. Natomiast jedną z szybszych metod  doczyszczania modeli skórzanych jest przetarcie buta wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu.

Profesjonalne środki
Wśród niezawodnych środków pozwalających na poradzenie sobie z wyczyszczeniem wymagającego białego obuwia wymienić należy izopropanol. Będzie on szczególnie pomocny w przypadku trudnych zanieczyszczeń, powstałych m.in. w kontakcie z trawą. Z plamami po tłuszczu najlepiej poradzi sobie rozpuszczalnik, któremu niestraszne będą także, zazwyczaj oporne, ciemne ślady. Innym niezawodnym środkiem może być także olejek terpentynowy stosowany w niewielkich ilościach. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem na trwalsze zadrapania na powierzchni jest też zastosowanie białego markera, który poradzi sobie z nimi szybko i sprawnie. Już po kilku wprawnych ruchach będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnym wyglądem obuwia bez widocznych mankamentów.

Domowe metody
W drodze do efektownego wyglądu obuwia polecamy także sięgnąć po metody naturalne, przy użyciu produktów, które łatwo znaleźć w wyposażeniu każdego domu. Poniżej najskuteczniejsze z nich:

  • soda oczyszczona – mieszanka kilku łyżeczek wody z sodą oczyszczoną nałożona na obuwie przy pomocy szmatki lub szczoteczki, pomoże zwalczyć nieestetycznie wyglądające drobne skazy;
  • sok z cytryny – w połączeniu z wodą nadaje się również do czyszczenia butów z materiału. Roztwór sporządzony w proporcjach – szklanka wody na 2 łyżki soku nałożony delikatnie na but w szybki sposób poradzi sobie z zabrudzeniami;
  • ocet – może być nieoceniony w przypadku butów z zamszu i skóry. Zaaplikowany w niewielkiej ilości na wacik przyjdzie nam z pomocą w pozbyciu się uporczywych zabrudzeń. Środek ten, ze względu na swój specyficzny zapach nie jest jednak zalecany do czyszczenia butów z tkaniny;
  • pasta do zębów – szczególnie ta wybielająca, używana do miejscowych zanieczyszczeń powierzchni czy też sznurówek poradzi sobie szybko i bez zarzutu;
  • płyn do mycia naczyń – wymieszany w miseczce z ciepłą wodą posłuży jako roztwór użyteczny w radzeniu sobie z prawie każdym rodzajem nieczystości wpływającym na niekorzystny wygląd jasnego obuwia;
  • mleczko do demakijażu, mleczko toaletowe dla dzieci – oprócz kuchni skuteczne środki do czyszczenia naszych butów można znaleźć także w łazience. Kosmetyki te mogą posłużyć nam jako regularna pomoc w czyszczeniu butów przy użyciu bawełnianej szmatki nasączonej produktem. Wypolerowanie ich przy pomocy czystej szmatki pozwoli na podkreślenie efektów naszej pracy i doda im nowego blasku.

Czego należy unikać?
Przy białym obuwiu pamiętać należy o ostrożności w pielęgnacji, bowiem nieostrożne obchodzenie się z nimi ukryć będzie dużo ciężej niż przy ciemniejszych wariantach. Wystrzegajmy się wybielacza- wbrew pozorom, częściej sprawia, że buty robią się żółte, niż go wybielą.  Pamiętajmy, by unikać suszenia naszych butów na słońcu albo przy kaloryferze, oprócz ryzyka skurczenia się, będą wtedy także o wiele bardziej podatne na zżółknięcie.

Pralka – bezpieczny sposób czy ostateczność?
Jeżeli jesteś zdeterminowany, by sięgnąć po radykalne rozwiązania – możesz spróbować wyprać buty w pralce. Mimo, że nie jest to najdelikatniejszy sposób i w przypadku butów wykonanych niesolidnie bądź przy użyciu delikatnych materiałów jest on ryzykowny, warto wziąć go pod uwagę w przypadku poważnych zabrudzeń. Przedtem jednak koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpiecznego prania obuwia i odpowiednio je zabezpiecz. Należy pamiętać o niskiej temperaturze prania oraz bezwzględnym unikaniu trybu wirowania. Po zwróceniu uwagi na powyższe wskazówki przy pielęgnacji Twoich ulubionych białych butów, będziesz mógł cieszyć się nimi jeszcze dłużej. Odpowiednia dbałość o ich estetyczny wygląd sprawi, że jeszcze długo będą prezentować się równie atrakcyjnie, jak w dniu zakupu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz