Co zrobić, żeby buty się nie zaginały?

Zagięta od ubierania pięta albo nieładne zmarszczki przy zgięciach palców potrafią skutecznie zniszczyć dobry wygląd nawet najpiękniejszych butów. Szczególnie, jeśli wybierasz te z miękkiej, elastycznej skóry, powinnaś zainteresować się tym, jak sprawić, żeby zagięcia na butach nie dotyczyły twojej garderoby.

Zagięcia na butach – jak powstają?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są twoje buty, zagięcia mogą powstać w codziennym użytkowaniu. Nie tylko przy nieprawidłowym ich zakładaniu czy ściąganiu, ale też po prostu podczas chodzenia. Nasza stopa wykonując swoje naturalne ruchy, sprawia, że but ugina się w miejscu pomiędzy palcami a śródstopiem. To jednak nie wszystko! Jeśli nie zadbamy o odpowiednie przechowywanie butów, prawdopodobieństwo wystąpienia brzydkich zagięć wzrasta do stu procent. Jak więc tego uniknąć?

Buty zimowe – jak przechować je bez zagięć?

Idzie wiosna, a to oznacza, że wszelkie zimowe buty z dłuższymi cholewkami wyniesiemy do piwnic i na strychy. Jeśli jednak chcesz cieszyć się ich dobrym wyglądem w kolejnym sezonie, warto zadbać o ich odpowiednie przechowanie. Poza zabezpieczeniem przed wilgocią, zabezpiecz je przed zagięciami. Najlepiej włożyć w cholewki coś, co mogłoby je wypchać i zachować ich kształt. Najlepsze będą prawidła, ale możesz też użyć zwiniętych gazet, które dodatkowo pochłaniają wilgoć albo pustych butelek 1.5 litrowych po wodzie! Dzięki temu unikniesz zagięć na cholewkach.

Buty wiosenne – kilka prostych zasad

Schyl się, rozwiąż sznurówki!

Jednym z najbrzydszych zagięć na butach są te przy piętach, które powstają przez… nasze lenistwo. Ile razy zdarzyło ci się wkładać lub zdejmować buty bez rozwiązywania sznurówek? To pierwszy krok do tego, by buty od tyłu wyglądały fatalnie. Dlatego naprawdę warto schylić się i rozwiązać sznurówki!

Między palcem a śródstopiem

Zagięcia między palcami a śródstopiem są nieuniknione. W końcu but powinien pracować stosownie do naturalnych ruchów naszych stóp. Można jednak zminimalizować straty. W jaki sposób? Gdy wkładasz buty z powrotem do szafy, koniecznie wyłóż wnętrze zwiniętymi gazetami lub prawidłami. Dzięki temu zachowasz ich odpowiednie naprężenie w cholewce.

Niezaginanie butów zależy wyłącznie od naszych chęci. Niewątpliwie warto dbać o obuwie, bo tylko w ten sposób możemy przedłużyć ich żywotność!

2 Komentarze

    • Z jakiego materiału są buty? Jeśli to skóra, to co możemy zrobić to zatłuścić, zapastować i wypolerować. W przypadku butów z materiału może być większy problem, pomóc mogą prawidła, na odbarwienia- farbka do materiału. Istnieją też firmy, które zajmują się kompleksową renowacja butów, tam może uda się uratować parę 🙂

Dodaj komentarz