Jak czyścić buty z tkaniny w jasnych kolorach?

Nadejście wiosny oznacza nieco zmian w garderobie. Wielu ludzi ciężkie skórzane buty zamieni na ich lżejsze odpowiedniki wykonane z różnego rodzaju tkanin. Wiosna to również dobra pora, by móc przywdziać na nogi obuwie w nieco jaśniejszych kolorach. Choć na dworze nie ma wtedy takich utrudnień jak śnieg, masa kałuż i błoto, nie oznacza to wcale, że podczas wyjścia na miasto nie ubrudzimy naszego ulubionego obuwia. Przedstawiamy garść porad, jak radzić sobie z czyszczeniem tkaninowych butów w jasnych kolorach.

Pralka przyjacielem człowieka

Jeśli jasne buty zabrudziły się od kurzu lub trawy to bez problemu możemy włożyć je do pralki. W zależności od stopnia zabrudzenia podczas prania można użyć odplamiacza lub proszku. Pranie powinno się odbywać w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Nie należy stosować wirowania. Po zakończonym praniu buty trzeba wysuszyć w przewiewnym, najlepiej zacienionym miejscu. Metoda ta może się nie sprawdzić w przypadku butów słabej jakości. Warto też zwracać uwagę na zalecenia producenta danego obuwia. Jeśli na metce istnieje informacja o tym, że butów nie wolno prać w pralce, lepiej tego nie róbmy. Buty, których nie można prać w pralce, po przygodzie z takim urządzeniem mogą się bezpowrotnie zdeformować lub zniszczyć. Czytanie metek to najważniejszy krok, jaki powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem czyszczenia jasnych butów z tkaniny.

Wyposaż się w odpowiednie akcesoria

Jeśli okaże się, że naszych butów producent nie zaleca prać w pralce, możemy wykonać czyszczenie ręczne. W sklepie obuwniczym kup gąbkę lub małą szczoteczkę z miękkim włosiem. Buty należy czyścić delikatnie bez użycia silnych detergentów, które mogłyby negatywnie działać na materiał. Dokładny proces czyszczenia może zależeć od konkretnego rodzaju tkaniny.

Czyszczenie przy użyciu szmatki i szarego mydła

Wielu już się przekonało, że szare mydło potrafi zdziałać cuda. W przypadku niektórych tkanin wystarczą nawilżyć szmatkę wodę z szarym mydłem i delikatnie pocierać zabrudzone miejsca, by przywrócić buty do pierwotnego wyglądu. Ważny jest też etap suszenia. Mokrych butów z tkaniny nie powinno się wystawiać na działanie światła słonecznego ani kłaść w zbyt bliskiej odległości od bezpośrednich źródeł ciepła, jak na przykład piec czy grzejnik. Nie warto też stosować przyspieszania tego procesu z pomocą suszarki. Obuwie z tkaniny powinny wyschnąć w sposób naturalny. Najlepiej odłożyć je do wyschnięcia w cieniu w przewiewnym miejscu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz