WARTO WIEDZIEĆ: rodzaje skóry naturalnej i jej zalety

Dlaczego buty ze skóry naturalnej są tak popularne? Czy zamsz i welur to też rodzaj skóry? Przeczytajcie nasz wpis!

Stojąc przed półką z butami najchętniej wybieramy buty ze skóry naturalnej. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym inwestujemy w ten rodzaj obuwia, licząc na to, że zagwarantuje nam komfort, wygodę i stylowy wygląd przez długi czas.

I mamy rację, bo to najczęściej używany materiał naturalny do produkcji butów. Wiele zalet przemawia za kupnem właśnie takiego obuwia – skóra przepuszcza powietrze, jest miękka i dopasowuje się do kształtu stopy. Ponadto, w przeciwieństwie do sztucznych materiałów, nie pęka i nie kruszy się. Oczywiście mogą pojawić się na niej zagięcia, które wynikają z naszego użytkowania, ale i temu można zaradzić. Wystarczy zaopatrzyć się w prawidła, które mogą przywrócić pierwotny kształt buta.

Poza tym skóra wchłania wilgoć, dzięki czemu stopa nie poci się i nie jesteśmy narażeni na odparzenia. Choć ma to swoje plusy i minusy, ponieważ buty w deszczowy dzień mogą przemoknąć, to jednak komfort stopy, która może „oddychać” przewyższa tę niedogodność. Jeśli chcemy zabezpieczyć buty przed przemakaniem, możemy je zakonserwować odpowiednim impregnatem.

Rodzaje skóry naturalnej.

Skóry licowe:

licowane

gładkie

Cechy: gładka struktura uzyskana za pomocą obróbki mechanicznej, polegającej na pokryciu jej warstwą wosków, dzięki której uzyskuje się pożądane właściwości estetyczne. Może być matowa lub z połyskiem. Skóry licowane są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Skóry szorstkie:

zamsz

welur

nubuk

Cechy: wielu z nas myli nubuk i zamsz, a różnica jest zasadnicza. Zamsz to odpowiednio przygotowana odwrotna część skóry (mizdra). Welur to specjalna odmiana zamszu. Jest mniej podatna na uszkodzenia niż nubuk. W obu przypadkach wyraźny jest charakterystyczny meszek. Nubuk z kolei, to po prostu delikatnie oszlifowana wierzchnia część skóry, z krótkim włosiem. Po przeciągnięciu palcem po skórach szorstkich pozostanie na nich jasna bądź ciemna smuga. Jeśli decydujemy się na tego typu buty, to od razu zarezerwujmy sobie czas na ich pielęgnację (więcej tutaj).

Skóry lakierowane

Cechy: zupełnie gładka powierzchnia z połyskiem, bardzo delikatna, dlatego tak bardzo podatna jest na mechaniczne uszkodzenia oraz czynniki pogodowe, takie jak mróz czy wilgoć.

Skóry egzotyczne (skóry z gadów: jaszczurki, węży, krokodyli, itd.)

Skóra podkładowa

Cechy: znajduje zastosowanie w produkcji podeszew obuwia wieczorowego, czuła na nierówną nawierzchnię oraz wilgoć.

Skóra warstwowa

Cechy: najczęściej używana do produkcji obuwia sportowego ze względu na swoją większą wytrzymałość. Górna warstwa to poliuretanowa powierzchnia, której zawdzięcza swoje właściwości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz