BUTY ZAMSZOWE: nieinwazyjne i skuteczne czyszczenie

buty zamszowe

Jak powstaje zamsz? To specjalnie przygotowana odwrotna część skóry, zeszlifowany tak, aby powstał charakterystyczny meszek.

Po pociągnięciu palcem po zamszu, zostaje jasna albo ciemna smuga, w zależności od kierunku ułożenia włosa. Choć buty zamszowe świetnie się prezentują, to utrzymanie ich w dobrej kondycji wymaga trochę wysiłku. W porównaniu do skóry naturalnej albo popularnej ekoskóry jest bardziej podatny na przemoczenie, zabrudzenia i uszkodzenia. Dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja. Niektórzy zniechęcają się do zakupu tego typu butów, niesłusznie, wystarczy nauczyć się kilku prostych metod, które utrzymają nasze zamszowe obuwie w świetnym stanie.

Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Wam w osiągnięciu tego celu.

Nawet w mieście nietrudno przemoczyć buty, zabrudzić błotem albo zaciekami z soli. Jak postępować w takim wypadku, aby odzyskać wdzięk zamszowego obuwia?

WARTO WIEDZIEĆ:

1. Gąbką usuń błoto i piasek z gumowej części buta, jednak na tyle delikatnie, aby nie zamoczyć zamszu cholewki.

2. Wnętrze butów wypchaj makulaturą i odłóż je do wyschnięcia w ocienionym, przewiewnym miejscu. Pamiętaj, że buty zamszowe powinny się wysuszyć samodzielnie, nie przyspieszaj tego procesu używając suszarki do włosów i nie stawiaj ich przy kaloryferze.

3. Gdy buty zamszowe są już zupełnie suche czas, aby usunąć z nich zabrudzenia specjalną gumką do obuwia. Warto zainwestować w ten praktyczny drobiazg. Gumkę kupisz w każdym sklepie obuwniczym i w drogerii. Nie kosztuje dużo, a może uratować z opresji nasze buty. Wystarczy zetrzeć zabrudzenia, pocierając nią delikatnie o wierzch.

4. Następnie delikatnie usuń pyłek szczotką z miękkiego włosia.

5. Ostatnim, choć najważniejszym etapem jest odpowiednia impregnacja obuwia. Wyczyszczone buty spryskaj impregnatem w sprayu, dzięki czemu na dłużej zachowają upragniony kolor i będą bardziej odporne na przemakanie.

Pamiętajcie, że zamszowe buty wymagają pielęgnacji z dala od źródeł ciepła, dotyczy to zwłaszcza suszenia, dlatego uzbrójcie się w cierpliwość, kiedy zaczniecie ich czyszczenie i pielęgnację, a odwdzięczą się Wam stylowym wyglądem.

2 Komentarze

Dodaj komentarz