Jak czyścić buty z nubuku?

Nubuk jest materiałem podobnym do zamszu. Oba materiały prezentują się równie ciekawe, jednak wymagają sporo uwagi i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, by mogły zachować swój nienaganny wygląd. Coraz więcej producentów obuwia stosuje ten materiał nie tylko w modelach na sezon jesienno-zimowy, lecz także tych na wiosnę i lato. Dlatego poradnik dotyczący czyszczenia i pielęgnacji butów z nubuku jest aktualny przez cały rok.

Regularność kluczem do sukcesu

Obuwie z nubuku wymaga regularnej pielęgnacji. Choć butom w chwili zakupu zazwyczaj nie mamy nic do zarzucenia, to właśnie już w tym momencie powinniśmy rozpocząć działanie. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest impregnacja. Można jej dokonać przy użyciu specjalnego impregnatu do nubuku, który jest dostępny w każdym sklepie obuwniczym. Środek taki najczęściej oferowany jest w postaci sprayu, który rozpyla się z odległości min. 20 cm na całej powierzchni butów. Po nałożeniu preparatu trzeba poczekać aż obuwie wyschnie.

Kluczowe znaczenie w przypadku nubuku ma również regularne szczotkowanie. Nie można używać do tego zwyczajnej szczoteczki. Lepiej kupić w sklepie specjalną szczoteczkę do nubuku i zamszu. Ma ona miękkie włosie, które pozwala czyścić buty bez uszkodzenia struktury materiału. Częste szczotkowanie sprawi, że na obuwiu nie będą pojawiały się ciemniejsze ślady, które wyglądają dość brzydko.

Ważne jest, by każdego zabrudzenia z butów z nubuku pozbywać się możliwie jak najszybciej. Pozostawianie brudnych butów nubukowych może przyczynić się do powstania nieusuwalnych plam, czego żaden posiadacz tego rodzaju obuwia by nie chciał. Najlepiej usunąć zanieczyszczenia zanim zdążą zaschnąć, bo wtedy jest największa szansa, że nasze ulubione buty pozostaną jak nowe.

Zasady czyszczenia butów z nubuku

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących czyszczenia butów z nubuku jest to, by czyścić je bez używania wody. Obuwie nubukowe, by zachować idealny stan, potrzebują czyszczenia na sucho. Podstawowe wyposażenie właściciela takich butów powinno zatem zawierać gąbkę do czyszczenia oraz gumkę do zamszu. Tym pierwszym będziemy pozbywać się błota i innych zabrudzeń, które pokrywają znaczną część powierzchni buta. Gumka pomoże ostatecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń, również tych, które pojawiają się w mniej dostępnych miejscach. Pomiędzy poszczególnymi etapami czyszczenia buty należy odłożyć do przeschnięcia. Trzeba pamiętać, by nie kłaść ich w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak piec czy grzejniki. Zbyt duża temperatur może doprowadzić do odkształcenia butów, a nawet poważnych deformacji. Obuwie nie powinno być też wystawiane na działanie promieni słonecznych, gdyż te wywołują blaknięcie koloru.

Czyszczenie butów z nubuku domowymi sposobami

Warto wiedzieć, że buty z nubuku można czyścić nie tylko profesjonalnymi środkami ze sklepu obuwniczego. Istnieje całkiem sporo domowych sposobów, które mogą ułatwić nam zadbanie o perfekcyjną prezencję naszego obuwia. Takich rozwiązań można używać na przykład w sytuacjach, gdy musimy bardzo szybko wyczyścić buty, by zabrudzenie nie wniknęło w głąb materiału, a nie mamy akurat w domu żadnych środków czyszczących odpowiednich dla nubuku. W domowych sposobach czyszczących najfajniejsze jest to, że najczęściej korzysta się w nich z rzeczy, które praktycznie każdy ma na domowym wyposażeniu.

Chleb w walce z zabrudzeniami na nubuku

Skóra od chleba wykazuje podobne właściwości w czyszczeniu nubuku jak gumka do zamszu. Wierzchnim kawałkiem chleba można usuwać między innymi zabrudzenia pochodzące z błota. Skórką strącamy drobinki z błota, a następnie przystępujemy do kolejnych etapów czyszczenia.

Płyn nie tylko do naczyń

Zanieczyszczenia powstające w wyniku kontaktu butów z solą drogową, co zimą jest częstym problemem, można zlikwidować przy pomocy roztworu z wody i płynu do mycia naczyń. Wystarczą cztery krople na litr wody, by z butów znikły białe zacieki.

Talk i ocet na tłuste plamy

Może się przydarzyć tak, że na butach z nubuku pojawią się tłuste plamy. Nie warto się wtedy załamywać. Do pozbycia się tego rodzaju zabrudzeń można spróbować jednego prostego triku, który nie wymaga dużego nakładu finansowego ani czasowego. Ubrudzone tłuszczem miejsca trzeba posypać talkiem. Następnie buty odkładamy i czekamy aż talk wchłonie tłuszcz. W ten sposób plama całkowicie zniknie lub stanie się mniejsze w przypadku naprawdę trudnego zabrudzenia. Talk z nubukowej cholewki można zdmuchnąć, korzystając z suszarki do włosów z zimnym nawiewem.

Z tłustymi plamami można również walczyć roztworem na bazie wody i octy w proporcjach 10:1. Czystą ściereczkę zamaczamy w przygotowanym przez nas płynie i dosłownie na chwilę przykładamy do zatłuszczonego miejsca, unikając pocierania. Skondensowany tłuszcz usuwamy z cholewki szczoteczką do nubuku i zamszu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz