Jak czyścić buty sportowe?

Czyszczenie butów sportowych jest bardzo ważne, jeśli chcemy, by nasze obuwie mogło służyć nam jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Zabrudzeń możemy pozbyć się na różne sposoby, jednak wiele zależy od materiału, z jakiego wyprodukowano buty. Obecnie producenci sportowego obuwia mają w swoich ofertach modele z rozmaitych tworzyw, wobec czego nie istnieje złota recepta na czyszczenie butów sportowych.

Jak czyścić materiałowe buty sportowe?

Zabrudzenia na materiałowych butach należy usunąć jak najszybciej. Im dłużej będziemy czekać z usunięciem brudu z cholewki, tym głębiej zacznie on wnikać w strukturę obuwia i stanie się znacznie trudniejszy do zlikwidowania, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy. Podstawowym wyposażeniem każdego posiadacza materiałowych butów sportowych jest szczoteczka z miękkim włosiem. Buty czyścimy za pomocą ciepłej wody. Nie wolno korzystać z żadnych silnych środków chemicznych.

Jak czyścić buty sportowe ze skóry licowej?

Pierwszy etap czyszczenia sportowych butów ze skóry licowej to wstępne pozbycie się zabrudzeń, takich jak zaschnięte błoto, piach czy kurz. Możemy to wykonać przy użyciu namoczonej szmatki lub gąbki. W sklepach obuwniczych możemy zaopatrzyć się w specjalne pasty i płyny do czyszczenia skóry naturalnej. Przy zakupie trzeba pamiętać, by środek dedykowany konkretnemu rodzajowi i kolorowi skóry. Preparat nakładamy równomiernie na powierzchnię buta, po czym przecieramy obuwie czystą ściereczką. Gdy na cholewce zostanie jeszcze trochę zastosowanego przez nas specyfiku, usuwamy jego nadmiar, po czym możemy skupić się na nabłyszczaniu i impregnacji. Dzięki zakonserwowaniu obuwia zapewnimy sobie jego lepszy wygląd i dłuższą żywotność. Na rynku istnieje cały ogrom środków, które chronią skórzane obuwie przed kurzem i wilgocią.

Jak czyścić buty sportowe z nubuku?

Coraz więcej popularnych marek sportowych wykorzystuje nubuk i zamsz nie tylko w projektach realizowanych w ramach kolekcji jesienno-zimowych, ale również w produktach przeznaczonych na cieplejsze pory roku. Nubuk znakomicie prezentuje się na obuwiu, jednak łatwo go zabrudzić i uszkodzić. Zatem warto wiedzieć, jak czyścić i pielęgnować ten nietuzinkowy materiał, który może być nie lada uatrakcyjnieniem naszych wiosenno-letnich stylizacji. Nubuk trzeba regularnie szczotkować, by zadbać o kondycję włosia. Trzeba do tego używać specjalnej szczoteczki, która z jednej strony ma gumkę, a z drugiej miękkie włosie.

Podobnie jak w przypadku butów materiałowych, zabrudzenia z obuwia nubukowego należy usuwać jak najszybciej. Brud łatwo wnika w strukturę tego materiału, skutecznie utrudniając nam proces czyszczenia. Buty sportowe z nubuku czyścimy bez używania wody. Jeśli mamy gąbkę do czyszczenia oraz gumkę do zamszu jesteśmy w stanie pozbyć się niemalże wszystkich zabrudzeń z naszych ulubionych sneakerów.

Wiele osób wykorzystuje też domowe sposoby na czyszczenie butów z nubuku, na przykład w walce z tłustymi plamami używając talku lub octu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz