Jak skutecznie zaimpregnować obuwie trekkingowe?

Skóra welurowa, nubuk i materiał:

Każde obuwie, a w szczególności trekkingowe, które wykonano ze skóry welurowej lub materiału potrzebuje szczególnej pielęgnacji i ochrony przed wodą. Chcąc, aby zachowało swoją nieprzemakalność należy pamiętać o regularnym spryskiwaniu ich powierzchni specjalnym impregnatem. Taki środek, powinien skutecznie zabezpieczyć buty przed nasiąkaniem wilgocią.

To, jakiego produktu użyjesz do zabezpieczenia swojego obuwia nie jest obojętne. Jednak producenci ułatwiają odpowiedni wybór, zamieszczając informacje dotyczące konserwacji ich butów na pudełku lub metce. Zanim przejdziesz do samej impregnacji, dokładnie oczyść swoje obuwie z ewentualnego błota i kurzu. Środek impregnujący należy stosować na osuszoną powierzchnię. W tym miejscu pojawia się ważna kwestia. Otóż, obuwie nie powinno mieć styczności z bezpośrednim źródłem ciepła, dlatego nigdy nie kładźmy go na kaloryferze lub przy oknisku. Zbyt duże ciepło może spowodować osłabienie, a nawet zniszczenie butów (roztopienie kleju i odpadnięcie podeszwy, pęknięcia skóry).

Skóra naturalna:

Obuwie, które zostało wykonane w całości ze skóry jest uważane jako niemalże zupełnie nieprzemakalne, przynajmniej na początku użytkowania. Jednak, nie oznacza to, że buty tego typu nie wymagają pielęgnacji. Aby móc dłużej cieszyć się ich „dobrą formą” i specjalnymi właściwościami, należy wyposażyć się w wosk naturalny. Jest to bardzo skuteczny środek impregnujący, który nada się nawet do wysokiej jakości skóry. Podobnie, jak w przypadku butów welurowych, nubukowych czy materiałowych, przed impregnacją należy pamiętać o starannym wyczyszczeniu i osuszeniu butów (mając na uwadze unikanie suszenia w bezpośrednim źródle ciepła). Gdy obuwie zostało odpowiednio przygotowane, należy nanieść wosk rozprowadzając go cienką warstwą, równomiernie na całą powierzchnię, nie wyłączając szwów przez, które przenikanie wody jest największe. Aby nie zaszkodzić właściwościom wentylującym stopę, po wchłonięciu wosku w skórę należy usunąć jego nadmiar, a następnie wypolerować (np. używając do tego celu miękkiej włosianej szczotki). Do konserwacji naszego obuwia, najlepiej używać sprawdzonych, dobrych jakościowo wosków.

Pielęgnacja i czyszczenie obuwia:

Zawsze, zanim przejdziemy do czyszczenia butów, musimy pamiętać o wyciągnięciu wkładek i sznurówek. Silne zabrudzenia, najlepiej usunąć używając letniej wody i szczoteczki z miękkim włosiem. Kiedy stopień zabrudzenia jest niewielki, wilgotna gąbka sprawdzi się doskonale. Czyszczenie skóry licowej wymaga delikatnego podejścia i rezygnacji z ostrych materiałów, które mogłyby zarysować i poważnie uszkodzić powierzchnię obuwia. Do pielęgnacji butów welurowych czy też nubukowych, możemy wykorzystać specjalną gumową szczoteczkę, która w działaniu przypomina gumkę do ścierania. Dzięki swojej budowie, pomoże nam ona w dotarciu do trudno dostępnych, skomplikowanych w czyszczeniu obszarów. Kiedy nasze obuwie jest już wyczyszczone, należy je dobrze wysuszyć, najlepiej w ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu. Aby skrócić czas suszenia, we wnętrzu obuwia należy umieścić zwinięte gazety, które doskonale wchłoną wilgoć. Na suche obuwie pozostaje tylko nanieść odpowiedni impregnat (zgodnie z powyższymi wskazówkami).

 

 

2 Komentarze

  1. wpis troch leciwy ale podbijam, bo szukam pilnie odpowiedzi. W żadnym temacie dotyczącym pielęgnacji butów nie ma tego – czy PO zimie, kiedy buty są wyczyszczone, wysuszone i natłuszczone, należy je impregnować sprayem z nanocząsteczkami i to wystarczy na następną zimę, czy lepiej teraz do szafy a przed sezonem porządnie spryskać? Czy te impregnaty na nie używanych butach jakoś wietrzeją czy się starzeją?

    • Tak jak napisałeś- impregnat z czasem wietrzeje i traci właściwości. Więc najlepszym sposobem będzie wyczyszczenie, porządne osuszenie i natłuszczenie butów po zimie, schowanie ich w suche miejsce, a dopiero po wyjęciu przed następnym sezonem zaimpregnowanie sprejami. Przy regularnym stosowaniu też warto co ok. miesiąc spryskać nową warstwą protektora.
      Pozdrawiamy

Dodaj komentarz