Odpowiednia pielęgnacja, czyli obuwie na więcej niż jeden sezon

Chyba każdy chciałby, aby jego obuwie było w dobrej formie przez jak najdłuższy czas. Jednak w rzeczywistości, często okazuje się, że nasze buty dają za wygraną zaledwie po kilku miesiącach użytkowania. Poirytowani „nieudanym zakupem”, wracamy do sklepu i zgłaszamy reklamację. Rozczarowanie staje się jeszcze większe, gdy zamiast oczekiwanej rekompensaty otrzymujemy wiadomość – reklamacja odrzucona z powodu zaniedbania klienta.

Jak to możliwe żeby buty, które niejednokrotnie kosztowały nas krocie okazały się obuwiem na sezon? Odpowiedź jest prosta – tak samo jak my sami potrzebujemy odpowiedniej pielęgnacji żeby cieszyć się dobrą kondycję, tak i nasze obuwie wymaga odpowiedniego zadbania.

Obuwie zimowe, jest silnie eksploatowane średnio od dwóch do czterech miesięcy, później do końca roku „leżakuje” schowane w pudełku. Błoto, śnieg czy sól rozsypywana na drogach pozostawione w kontakcie z butami wpływają na znaczne osłabienie ich stanu. W efekcie może się okazać, że po otwarciu pudełka w kolejnym sezonie założenie ulubionych kozaków będzie niemożliwe. Aby „czarny scenariusz” nie stał się rzeczywistością, warto pamiętać o kilku zasadach odpowiedniej konserwacji obuwia.

Pamiętaj o tym, że:

1. Nowe buty warto poddać impregnacji jeszcze przed ich użytkowaniem.

2. Każdy materiał obuwniczy wymaga dobrania odpowiednich środków impregnujących.

3. Pastę, wosk, czy inny impregnat nanoś zawsze na dobrze oczyszczoną powierzchnię butów (nie zapominając o szwach i krawędziach podeszew).

4. Pamiętaj, aby poza cholewką, wyczyścić również obcas i spody butów.

5. Butów „lubią” schnąć naturalnie, dlatego nie należy ich suszyć w bezpośrednim źródle ciepła (na kaloryferze czy piecu).

6. Odpinaj paski, klamry, rzepy zanim ściągniesz buty.

7. Przy ściąganiu obuwia używaj łyżki – dzięki temu zapobiegniesz zniekształceniu cholewki buta.

8. Noś swoje buty zgodnie z ich przeznaczeniem i odpowiednią porą roku.

9. Zmieniaj buty, w jakich chodzisz. Zamienne używanie obuwia daje czas na „odpoczynek” każdej z par i przedłuża ich żywotność.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz