Jak dbać o buty ze sztucznej skóry?

Buty ze sztucznej skóry zyskują coraz szersze rzesze fanów, którzy doceniają je za trwałość oraz efektowny design. Trzeba też przyznać, że zwracamy na nie uwagę ze względu na przystępną cenę. Takie buty będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które kupują obuwie często, zgodnie z tym, co proponują nam modowe trendy. Jednak żeby zawsze dobrze prezentowały się na nodze, warto o nie odpowiednio zadbać. Zatem: jak dbać o buty ze sztucznej skóry?

Buty ze sztucznej skóry – specyfikacja

Sztuczna skóra, zwana też skórą ekologiczną to syntetyczne tworzywo, które wyglądem, fakturą oraz trwałością przypomina skórę naturalną. Obuwie z tego rodzaju materiałów znajdziemy w większości sieciówek, ale także w tańszych sklepach z butami. Zanim zainwestujemy w dany model, warto upewnić się z jakiego tworzywa został wykonany. Wiedząc, że jest to skóra syntetyczna, czy materiał skóropodobny (bo takie określenia możemy znaleźć na metkach i stronach internetowych z butami), uchronisz się przed błędami w pielęgnacji, które mogłyby sprawić, że buty straciłyby na dobrym wyglądzie. Sztuczną skórę czyści się w podobny sposób, co skórę naturalną, jednak pastowanie jej specyfikiem do skóry licowej może zniszczyć fakturę materiału. Dlatego świadomość tego, z jakim tworzywem mamy do czynienia, jest kwestią kluczową w dbaniu o obuwie!

Jak dbać o buty ze sztucznej skóry?

Na początek czyszczenie – w sezonie jesienno-zimowym warto powtarzać je z odpowiednią częstotliwością, by nasze botki czy kozaki ze sztucznej skóry zawsze prezentowały się schludnie i estetycznie. Do czyszczenia butów ze sztucznej skóry możesz użyć wilgotnej ściereczki lub nawilżającej chusteczki, która dodatkowo nada butom pożądany połysk. Plus używania takiej chusteczki to również fakt, że możemy wyczyścić buty w dowolnym momencie, na przykład gdy wybrudzą się w drodze do pracy czy na ważne spotkanie. Wystarczy zawsze mieć w torebce paczkę chusteczek nawilżających.

W dbaniu o buty ze skóry naturalnej kolejnym etapem pielęgnacji byłoby pastowanie. Przy butach ze skóry sztucznej musimy zrezygnować z tego kroku, ponieważ materiał ten z pewnością nie będzie podatny na ten zabieg pielęgnacyjny. Pasta do butów wnika w strukturę naturalnej skóry licowej, nabłyszcza jej zewnętrzną powłokę. W przypadku skóry ekologicznej mogłaby zniszczyć obuwie.

Nie wolno nam natomiast zrezygnować z trzeciego kroku pielęgnacji obuwia, czyli impregnacji. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym impregnowanie butów jest niezbędne do utrzymania go w jak najlepszym stanie. Ważne jednak, by do butów ze sztucznej skóry stosować specjalny, dedykowany im specyfik, dzięki czemu unikniemy zniszczenia obuwia i zyskamy pewność, że zabieg przyniósł pożądany skutek, czyli zabezpieczył obuwie przed wchłanianiem wilgoci, soli czy brudu.

Buty ze sztucznej skóry wyglądają świetnie, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Jest to świetna opcja dla osób, które podążają za trendami, bo buty z tego typu tworzywa są o wiele tańsze od tych ze skóry naturalnej. Pamiętaj jednak, by dbać o buty ze sztucznej skóry, używając preparatów im przeznaczonych. Nie zapominaj też o częstym czyszczeniu!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz