Eko buty – przyszłość branży obuwniczej?

buty wegańskie
Rekordowo wysokie temperatury w okresie lata, ciepłe zimy, niepokojące wiadomości docierające z regionów Ziemi, które dotąd uchodziły za te najzimniejsze mówią same za siebie – globalne ocieplenie i zachodzące wraz z nim zmiany w otaczającym nas środowisku bynajmniej nie są fikcją, a nową rzeczywistością, do której musimy się przyzwyczaić. Coraz częściej pojawiające się alarmujące dane sprawiają, że nawet najsłynniejsi producenci postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i dołożyć swoją ”cegiełkę” do zmiany dotychczasowych nawyków, które mają szansę zapewnić przyszłym pokoleniom bezpieczną przyszłość. Giganci tacy jak chociażby Nike oraz adidas, a także marki, które wyznaczają zupełnie nowe trendy w świecie obuwniczym nie tylko przykładają coraz większą wagę do zrównoważonej produkcji, ale też wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, którym zależy na stanie naszej planety i wzbogacają swoje kolekcje o projekty butów eko. Czy obuwie eko ma szansę dorównać popularnością klasycznym modelom, które jak dotąd wiodły prym? A może buty wegańskie to strata pieniędzy? Wszystko to sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Eko buty: co to takiego?

To najprościej mówiąc buty, które wykonane są z materiałów znacznie bardziej przyjaznych dla środowiska. Mowa tutaj chociażby o sztucznym (bądź też naturalnym) materiale pochodzącym z recyklingu, który zostaje ponownie przetworzony i zyskuje drugie życie oraz skórze ekologicznej, a więc syntetycznym odpowiedniku skóry naturalnej, który łudząco ją przypomina. Zasadnicza różnica polega oczywiście na sposobie pozyskiwania – w przypadku eko skóry nie ma mowy o cierpieniu zwierząt, choć obuwie z niej stworzone nie może jeszcze zostać określone mianem butów wegańskich…

Jakie obuwie eko można znaleźć w sklepach?

Czasy, gdy w sklepach online oraz stacjonarnie znaleźć można było tylko i wyłącznie kilka modeli eko butów już dawno odeszły w zapomnienie. GW ofercie najpopularniejszych brandów znaleźć można już nie tylko sznurowane tenisówki czy sneakersy, ale również królujące już od kilku sezonów espadryle z eko skóry, a także sandały eko w ciężkiej do zliczenia liczbie odsłon. Pośród dostępnych propozycji tego rodzaju obuwia eko na lato znajdziesz bowiem zarówno wsuwane na nogi klapki na cienkiej podeszwie, jak i osadzone na masywnych podeszwach sandały z paskami wyposażonymi w system regulacji ze sprzączkami, sznurowane sandałki ze skóry eko na obcasie z wiązaniami wokół kostek, a także m.in. ugly sandals, które są budzącym kontrowersje odpowiednikiem sneakersów w stylu ugly shoes prezentujących nieco przerysowany design.

Wegańskie buty – po czym je poznać?

Specyficznym rodzajem butów eko są buty wegańskie, które jak sama nazwa wskazuje, spełniają kryteria charakterystyczne dla wegańskiego stylu życia. W wegańskich sneakersach, tenisówkach, kaloszach, sandałach, klapkach oraz wszelkich innych fasonach obuwia nie znajdziemy więc żadnych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Nie chodzi więc tutaj tylko i wyłącznie o skórę naturalną, która często wykorzystywana jest do tworzenia cholewek bądź też służy do wyściełania wnętrza butów. W butach wegańskich nie występuje także klej wykonany z kazeiny bądź też kolagenu pozyskiwanych z kości lub/i skóry zwierząt, wosku pszczelego, a także wszelkie inne ”składniki”, których nie udało by się uzyskać bez wykorzystania do tego celu zwierząt. Z czego wobec tego produkowane są wegańskie buty? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć, ponieważ bynajmniej nie ogranicza się ona tylko i wyłącznie do eko skóry. Znane i lubiane marki, a także te stawiające dopiero swoje pierwsze kroki w świecie mody, ochoczo sięgają po mniej oczywiste rozwiązania, które cieszą się równie dobrą trwałością, oddychalnością oraz zdolnością do dopasowywania się do kształtu stóp użytkownika. Mowa tutaj chociażby o wegańskich sneakersach wykonanych z liści ananasa, trampkach ze zboża, klapkach z korka czy też sandałach z ze sznurka lub bambusa. Mimo, że przez lata żyliśmy w przekonaniu, że w przypadku obuwia do użytku codziennego tylko i wyłącznie skóra naturalna zasługuje na miano materiału godnego uwagi, to buty wegańskie udowadniają, że eco-friendly alternatywy radzą sobie równie dobrze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz