Jak czyścić lakierki?

W ostatnich sezonach można zauważyć, że buty z lakierowanej skóry naturalnej stają się coraz popularniejsze, zarówno wśród pań, jak i panów. Często też w ofertach sklepów pojawiają się buty, w których tradycyjna skora łączona jest z tą lakierowaną. Buty, popularnie zwane lakierkami, wyróżniają się na półce ze względu na wyjątkowy połysk. To właśnie on sprawia, że tego rodzaju obuwie świetnie pasuje do kreacji na różnego rodzaju bale. Lakierki powodują, że każda kreacja staje się bardziej szykowna. Z czasem jednak lakierowane buty tracą nieco swojego uroku. Dlatego podpowiadamy dziś, jak czyścić i pielęgnować takie buty, by móc się cieszyć ich idealnym stanem jak najdłużej.

Czym jest skóra lakierowana?

Lakierowana skóra jest skórą naturalną, którą w celu uzyskania efektu mocnego połysku pokrywa się kilkoma warstwami lakieru. Jest to dość szczególny sposób wykańczania obuwia, wymagający odpowiedniego sposobu czyszczenia i pielęgnacji. W przypadku zaniedbania lakierków łatwo możemy doprowadzić do powstania pęknięć, a nawet trwałych uszkodzeń, czyniących buty niezdatnymi do dalszego użytkowania. Lakierowaną skórę bardzo łatwo jest zarysować, wobec czego należy na nią uważać nie tylko podczas używania butów, ale również w czasie czyszczenia i wykonywania wszystkich niezbędnych procesów pielęgnacyjnych. Ponadto wadą skóry pokrytej lakierem jest skłonność do przyciągania kurzu i wszelkich innych zabrudzeń.

Czyszczenie lakierków

Buty z lakierowanej skóry, za sprawą nietuzinkowego połysku, stanowią gustowny dodatek do wytwornych stylizacji. Właściwe metody czyszczenia tego obuwia pomogą zminimalizować ryzyko utraty przykuwającego uwagę blasku.

Pielęgnowanie lakierków nie jest trudną do opanowania sztuką, lecz wymaga stosowania się do pewnych zasad. Przede wszystkim buty należy czyścić regularnie, po każdym ich użyciu. To samo tyczy się nabłyszczania. Lakierki trzeba przecierać wilgotną ściereczką. Najlepiej wyposażyć się w zestaw flanelowych szmatek. Zamiast wody, można skorzystać z mleka. Namoczoną ściereczką przecieramy obuwie, potem delikatnie czyścimy na sucho, a następnie przystępujemy do polerowania. Do wykonania tej czynności potrzebny jest preparat dedykowany skórom lakierowanym. Taki preparat bez problemu można dostać w sklepie obuwniczym. Najczęściej środki to lakierków dostępne są w postaci sprayu lub płynu. Do nabłyszczania lakierków nie można stosować tradycyjnej pasty do butów. Profesjonalny środek nie tylko świetnie nabłyszczy skórę, ale także zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi czy pęknięciami. W tym celu można też nałożyć na obuwie warstwę kremu do rąk (tłustego).

Przy takim postępowaniu z lakierkami powinniśmy cieszyć się ich nienagannym stanem przez długi czas.

Źródło zdjęć: http://graand-shop.pl/product-pol-371-Lakierki-meskie-w-malych-rozmiarach.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz