Co zrobić, żeby buty nie przemakały?

Okres przedwiosenny to nieustanne zmiany pogody. Nie bez przyczyny, mówi się, że w kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata. Opady deszczu mogą zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. I trudno byłoby zawsze mieć przy sobie parę kaloszy. Co więc zrobić, by nasze buty nie niszczały w czasie deszczu? Jak sprawić, żeby buty nie przemakały?

Zabezpiecz buty przed wilgocią!

W marcu i kwietniu uwielbiamy nosić wszystkie rodzaje obuwia poza kozakami i ciężkimi botkami. Do szaf wkraczają półbuty, sneakery i trampki. Z ochotą zakładamy je nawet wtedy, gdy temperatura za oknem nie zachęca. Niestety niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w trakcie opadów deszczu po prostu przemokną. Buty, do których środka dostała się wilgoć dają naszym stopom bardzo nieprzyjemne odczucia. Mogą nawet doprowadzić do przeziębienia! Dlatego zabezpiecz swoje obuwie jeszcze przed pierwszym użyciem.

klik

Buty nowe – jak sprawić, żeby nie przemokły

Gdy kupujesz nowe obuwie, sprzedawca z pewnością zaproponuje ci środek do impregnacji. Zanim wyruszysz na zakupy, przejrzyj więc swoją szafkę z butami i upewnij się, do jakiego typu materiałów specyfiki posiadasz. Jeśli po raz pierwszy kupujesz buty z zamszu, koniecznie zdecyduj się na dokupienie do nich specjalnego impregnatu. Dlaczego warto? Nowe buty powinniśmy podwójnie spryskać odpowiednio dobranym specyfikiem, by zapewnić im powłokę nieprzemakalną, która uchroni je przed zniszczeniem w czasie deszczu. Koniecznie zrób to przed pierwszym użyciem nowych butów, nawet jeżeli zapowiadają piękną, słoneczną pogodę!

Buty z twojej szafy – jak je impregnować

Jeśli nie zamierzasz tej wiosny kupować nowych butów, bo w zupełności wystarczają ci modele, które już posiadasz, zadbaj o to, by zabezpieczyć je przed wilgocią, zanim po raz pierwszy je założysz. Wyciągnij je ze strychu lub piwnicy i odśwież przy pomocy dezodorantu, a jeśli to potrzebne, porządnie je wyczyść! Do butów możesz zastosować trzy rodzaje pielęgnacji:

-impregnacja specyfikiem ze sklepu obuwniczego – zawsze dobranym do rodzaju materiału (skóry, nubuku, zamszu, materiału, itp.). Stosuj ją zawsze, kiedy to potrzebne. Dla pewności nałóż dwie warstwy, czekając, aż każda z nich się wchłonie.

-impregnacja woskiem pszczelim – niektórzy przekonują, że sprawdza się tylko w przypadku butów ze skóry i eko-skóry, jednak w internecie coraz częściej pojawiają się tutoriale, na których w ten sam sposób impregnuje się trampki czy espadryle. Warto spróbować! Roztop wosk tak, by można go było nałożyć na buty, następnie użyj suszarki, by się wchłonął, a następnie wyczyść buty.

-impregnacja parafiną – przebiega bardzo podobnie do impregnacji woskiem.

klik

Na co warto zwrócić uwagę?

Impregnujemy zawsze CZYSTE buty! Choć może się to wydawać oczywiste, warto dodatkowo o tym wspomnieć. Nie nakładamy też impregnatu na mokre buty. Jeśli właśnie wyczyściłeś swoje obuwie, musisz odczekać, aż wyschną!

Odpowiednia impregnacja butów pozwoli ci ochronić je przed wchłanianiem wilgoci. Dzięki temu twoje ulubione obuwie nie będzie przemakało, a ty niezależnie od pogody, będziesz zawsze przygotowany!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz