Jak zabezpieczyć buty przed zimą?

buty zimowe

Zima to pora roku, podczas której nasze buty narażone są działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Śnieg, mróz, błoto, wilgoć i sól to najwięksi zimowi wrogowie naszych butów. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć buty, żeby można było się nimi cieszyć nie tylko przez jeden sezon.

buty zimowe

Zaczynamy od butów w szafie

Sporo osób zapomina, że kiedy nadchodzi zima, to w pierwszym kroku najlepiej skupić się na butach, które tę porę roku spędzą w szafie. Wielu ludzi o tym zapomina, przez co wiosną może ich spotkać nieprzyjemna niespodzianka na przykład w postaci pleśni na obuwiu. Z tego powodu warto wyczyścić wszystkie buty, których nie ma się zamiaru użytkować zimą. W tym celu można użyć pianki pielęgnacyjnej, która skutecznie usuwa zabrudzenia i pozwala zabezpieczyć buty przed wilgocią i innymi negatywnymi czynnikami. Ponadto w przypadku butów wykonanych ze skóry naturalnej warto pamiętać o prawidłach lub innym wypełnieniu obuwia, które może ustrzec przed zdeformowaniem się naszych ulubionych butów.

Buty skórzane

Skórę naturalną bardzo dobrze pielęgnują wszelkie środki na bazie pszczelego wosku. Wnikają one głęboko w skórę, natłuszczając materiał i nabłyszczając go. Ponadto zastosowanie takich produktów ochroni buty przed wilgocią i zabrudzeniami. Często potrzebne jest nałożenie kilku warstw obuwniczych kosmetyków, żeby zapewnić odpowiedni efekt. Trzeba również pamiętać, że przed rozpoczęciem pielęgnacji specjalistycznymi środkami buty powinny być dokładnie wyczyszczone z wszelkich zabrudzeń, nawet drobinek kurzu.

buty zimowe

Buty z zamszu i nubuku

Zamsz i nubuk to materiały, które wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ są podatne na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. Podczas czyszczenia butów z zamszu lub nubuku należy pamiętać przede wszystkim, że nie wolno przyspieszać w żaden sposób procesu ich suszenia; obuwie powinno wyschnąć samodzielnie. W sklepach obuwniczych można znaleźć specjalne środki pielęgnacyjne dedykowane produktom z zamszu i nubuku. Warto o takie produkty zapytać sprzedawcy już w momencie zakupu butów.

Buty ze skóry ekologicznej

Do czyszczenia takich butów potrzebna jest zwilżona ściereczka i środki przeznaczone do tego rodzaju materiału, które bez problemu można kupić w sklepie obuwniczym.

Buty z futrzanym wnętrzem

Pielęgnacja butów to nie tylko czyszczenie cholewki i podeszwy, ale także wyściółki. Często w przypadku butów zimowych można spotkać się z ociepleniem w postaci futra, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Obuwie z futrzanym wnętrzem warto od czasu do czas odkurzyć, żeby pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń. Warto też skorzystać ze specjalnych środków, które pozwalają właściwie pielęgnować taki rodzaj materiału, co umożliwia nie tylko zachować odpowiedni wygląd wnętrza butów, ale także chronić go przed nadmierną wilgocią.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz