Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią?

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Podczas gdy latem naszym jedynym zmartwieniem jest kupno butów, które umożliwią swobodny przepływ powietrza, tak jesień stawia przed nami znacznie trudniejsze wyzwania. Jest jednak jedno, które dotyczy nas przez cały rok. Wilgoć. Jak sprawić, żeby uodpornić na nią nasze ulubione buty? Co zrobić, żeby nie przemakały? I żeby po spacerze w deszczu nie wyglądały, jak po przejściu tajfuna?

buty

Po pierwsze: sprawdź pogodę

W czasie deszczu najlepiej nosić kalosze, nie zawsze jednak jesteśmy przygotowani na niesprzyjające warunki pogodowe. Można to z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, więc zanim wybierzesz się do pracy lub szkoły w swoich ukochanych lub drogich butach, sprawdź, czy synoptycy nie wywróżyli deszczu na popołudnie. Najlepszą ochroną przed wilgocią jest zostawienie nieodpornych butów w domu.

Jeśli zapominasz o sprawdzaniu pogody…

Kalosze to Twoja zmora z dzieciństwa? Nie lubisz ich nosić nawet jeśli leje? A może po prostu oglądanie pogody nie należy do Twoich wieczornych rytuałów? W takim razie konieczne będzie zabezpieczenie ulubionych butów przed wilgocią, tak by nawet narażone na duże opady deszczu, wyszły z tego bez szwanku. Jak to zrobić?

Ich pierwszy raz

Z tym punktem zapewne nie będzie problemu. Nie ma wątpliwości co do faktu, że gdy kupujemy nową, wyśnioną parę butów, chcemy, by zachowała swój nieskazitelny wygląd jak najdłużej. Zatem już przed pierwszym wyjściem na ulicę zastosuj odpowiednią ochronę! Zazwyczaj przy kupnie nowych butów otrzymujesz propozycję kupienia środka zabezpieczającego, który jest przeznaczony specjalnie do nich. Zwykle odmawiasz? Zmień to! Kupno odpowiedniego impregnatu to niestety konieczność, jeśli chcemy zachować obuwie jak najdłużej w świetnym stanie. Buty skórzane potrzebują gęstej pasty. Do tych z nubuku czy materiałów tekstylnych przyda się preparat w sprayu. Możesz też wypróbować impregnację woskiem pszczelim lub parafiną. Zanim wyjdziesz zdobywać miasto, koniecznie przygotuj swoje buty z użyciem odpowiedniego środka.

but

Konieczna rutyna

Czasem słońce, czasem deszcz… Niestety w drodze z pracy trafiło Cię to mniej przyjemne. Buty wymagają oczyszczenia i, co najważniejsze, porządnego osuszenia! Kiedy już uporasz się z brudem i wilgocią, ponownie użyj impregnatu. I tak za każdym, kolejnym razem (oby było ich jak najmniej!). W ten sam sposób zabezpiecz buty z końcem sezonu i pamiętaj, by w miarę możliwości przechowywać je w suchym miejscu lub zainstalować pochłaniacz wilgoci, jeśli miejsce na pozasezonowe obuwie masz tylko w piwnicy.

Nie da się całkowicie uodpornić butów na wilgoć, zwłaszcza, że pogoda naprawdę potrafi mocno nas zaskoczyć. Jednak odpowiednie preparaty impregnujące, dokładność przy czyszczeniu, suszeniu i pastowaniu, zdecydowanie mogą przedłużyć żywot naszych butów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz