Jak zabezpieczyć buty przed solą drogową?

O tym, że zima nas nie rozpieszcza, nikogo nie trzeba przekonywać. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o niskie temperatury, przemarznięte dłonie czy przemoczone ubrania i buty, ale też o skalę zniszczeń, jakie o tej porze roku dokonują się na naszym obuwiu. Winowajca? Sól drogowa!

I dobrze, i źle

Sypanie dróg solą jest zimą nieuniknione. Władze miast tak naprawdę działają na naszą korzyść. W końcu co rusz słyszy się o połamanych kończynach i niefortunnych wypadkach na chodnikach, przez które ktoś ląduje w szpitalu. Sól ma za zadanie działać antypoślizgowo, a dokładniej rozpuszczać śnieg. Przy intensywnych opadach trudno byłoby o to, by ktoś nieustannie odśnieżał. Jest to w końcu ciężka, fizyczna praca. Dlatego warto zabezpieczyć swoje buty przed działaniem soli, która co prawda chroni nas przed upadkami, ale też potrafi zniekształcić lub odbarwić skórę!

Od czego zacząć?

Oczywiście zacząć należy od porządnego wyczyszczenia butów, szczególnie, jeśli do tej pory nie przykładaliśmy do tego zbyt wiele uwagi. Ważne, by traktować skórę z odpowiednią troską i na początku usunąć suche zabrudzenia z pomocą miękkiej szczoteczki, a dopiero później przejść do wytarcia jej nawilżającą chusteczką, która już podczas czyszczenia działa na buty jak balsam. Jeśli na twoich butach pojawiły się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, to potrzebne będzie dodatkowe wsparcie. Tu Uwaga! Każdy środek chemiczny stosowany do naturalnej skóry powinien być dopasowany do jej koloru i typu. Tylko w ten sposób uda nam się ocalić buty przed zniszczeniem.

Ta nieznośna sól

Po odpowiednim wyczyszczeniu butów, możemy przejść do pielęgnacji. Ta mająca na celu zabezpieczenie butów przed wnikaniem w ich struktury soli drogowej nie różni się wiele od standardowej. Kluczem do sukcesu jest jednak nałożenie na buty kilku solidnych warstw specyfiku. Zarówno pasty, jak i impregnatu. Obydwa te kosmetyki są niezwykle ważne! Oczywiście stawiajmy na sprawdzone specyfiki, które przeznaczone są specjalnie do naszych butów.

Jak w skrócie opisać pielęgnację obuwia w zimie? Często i grubo – dokonujmy jej z większą częstotliwością, na przykład raz w tygodniu, i nakładajmy większą, niż zazwyczaj ilość warstw kosmetyku do butów!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz