Jak wyczyścić gumę w butach?

jak czyścić gumę w butach

W wielu modelach sportowego obuwia pojawia się guma. Zazwyczaj tego rodzaju tworzywa używa się do wykonania podeszwy, choć zdarzają się buty, w których guma pokrywa również znaczącą część cholewki. Dość spory obszar wykonany z gumy występuje na przykład w popularnych trampkach. Buty z gumowymi elementami, jak chociażby wspomniane już trampki damskie i męskie, z pewnością wyglądają świetnie i stanowią dobre uzupełnienie różnych stylizacji, jednak mają to do siebie, że gumowe fragmenty są podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Zabrudzenia codzienne

Jeśli zabrudziłeś swoje buty deszczem, piaskiem czy błotem, w większości przypadków nie będziesz potrzebować żadnych profesjonalnych preparatów i skomplikowanego procesu czyszczenia. Zazwyczaj wystarczy ciepła woda i delikatna ściereczka, która nie porysuje gumy. Najważniejsze jest to, żeby zacząć czyszczenie jak najszybciej od momentu zabrudzenia. Błoto z gumy w butach najłatwiej jest usunąć, kiedy jeszcze nie jest zaschnięte, ponieważ wystarczy usunąć jego nadmiar papierowym ręcznikiem, a potem zwilżoną szmatką usunąć pozostałości po niechcianym gościu.

jak czyścic gumę w butach

Biel, która stała się żółta

Szczególnie właściciele trampek znają ten problem, kiedy na białej gumie pojawiają się zżółknięcia, wynikające z użytkowania obuwia. Takie zdarzenie może mieć również miejsce, kiedy zbyt długo nie używa się danej pary butów, odkładając je na przykład do szafy na sezon jesienno-zimowy bez wcześniej konserwacji. W przypadku takich plam można wykorzystać różne domowe sposoby na czyszczenie gumy w butach. Jeden z dość popularnych sposobów na pozbycie się zabrudzeń z trampek wymaga zastosowania mleczka do szorowania, szczoteczki do zębów, ściereczki oraz zmywacza do paznokci (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmywacz_do_paznokci).

Najpierw należy nawilżyć szczoteczkę mleczkiem do szorowania, a potem kolistymi ruchami przesuwać szczoteczką po gumowych elementach obuwia. Trzeba być przy tym ostrożnym, żeby przypadkiem mleczko nie pojawiło się na materiale, ponieważ może go wybielić, a tego rodzaju plamę już trudniej będzie usunąć. Kiedy mleczko zostało już nałożone na gumę należy przetrzeć ją ściereczką, żeby usunąć nałożony wcześniej specyfik. W przypadku lekkich zabrudzeń na tym etapie czyszczenie może się skończyć. Jednak może zdarzyć się tak, że w niektórych miejscach zostaną jeszcze niewielkich rozmiarów uciążliwe plamy. W takiej sytuacji potrzebny będzie wymieniany już wcześniej zmywacz do paznokci, który nakłada się na ściereczkę i przeciera się nią miejsca, które tego wymagają. Po przeprowadzeniu takiego procesu czyszczenia buty powinny wyglądać jak nowe.

Preparaty ze sklepu

Każdy posiadacz butów z gumowymi elementami powinien zdawać sobie sprawę, że w sklepach obuwniczych można kupić preparaty, które konserwują i czyszczą gumowe elementy, szczególnie w przypadku trampek. Ze środków takich można korzystać w łatwy sposób, a odpowiednia instrukcja zawsze znajduje się na opakowaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz