Jak wybrać pastę do butów?

Każdy wie, że aby utrzymać buty w dobrej kondycji powinniśmy je regularnie pastować. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past, bezbarwne i kolorowe, płynne i w wosku, z aplikatorem albo bez. Jak dobrać odpowiednią pastę do naszych butów?


To, na jaką pastę się zdecydujemy powinniśmy uzależnić przede wszystkim od materiału, z jakiego buty są zrobione. Inne pasta nada się do butów ze skóry licowej, inna do zamszu, a jeszcze inna do obuwia sportowego. pasta do butów

Pasta woskowa czy w płynie?

Pasta w płynie jest delikatniejsza od tej w wosku. Głębiej wnika w skórę, jednak nie zabezpiecza jej przed przemoczeniem czy niszczeniem przez czynniki zewnętrzne. Będzie idealna do bardzo delikatnych skór, oraz wtedy, gdy chcemy nabłyszczyć but i nadać mu intensywniejszego koloru. Pasta- wosk jest mocniejsza, zabezpiecza skórę przez pękaniem oraz czynnikami atmosferycznymi. Jest bardziej uciążliwa w aplikacji, dłużej wsiąka i wymaga intensywniejszego polerowania po wyschnięciu.

Skóra licowa

Buty wykonane ze skóry licowej możemy pielęgnować zarówno pastą woskową, jak i płynną. Należy pamiętać, aby przed aplikacją pasty dokładnie je oczyścić wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. W innym wypadku możemy wetrzeć kurz czy brud w powierzchnię skóry, co będzie skutkować nieciekawym wyglądem i osłabieniem konstrukcji buta. Po wyschnięciu nakładamy pastę na but- jeśli używamy wosku należy nanieść go szczoteczką lub szmatką. Nie nakładajmy zbyt dużo pasty, gdyż przez to może stać się matowa i wyglądać mniej estetycznie. Po aplikacji należy zostawić buty na minimum 15 minut, aby skóra wchłonęła pastę i osuszyła się. Następnie szczotkujemy but, najlepiej szczoteczką z delikatnym włosiem, aż osiągniemy efekt lśniącego obuwia. Można również wypolerować buty miękką szmatką.

Zamsz i nubuk

Taki rodzaj skóry powinniśmy czyścić głównie specjalnymi szczotkami. Do czyszczenia zamszu używamy gumkę w kostce, nie aplikujemy tłustych past ani impregnatorów. Pasta do zamszu potrzebna jest w momencie, kiedy chcemy odświeżyć kolor skóry. Nakładamy ją na buta pędzlem, gąbką lub ściereczką, czekamy do wyschnięcia, a następnie delikatnie przecieramy szmatką.

Buty sportowe i trampki

W sklepach dostępne są także pasty z silikonem przeznaczone do butów sportowych. Chronią one skórę oraz odświeżają kolor. Szczególnie w przypadku białych i jasnych par, chronią przed powstawaniem szarych nalotów. Zazwyczaj zawierają wosk oraz olejki, które zabezpieczają powierzchnię. Dostępne są one w tubkach zakończonych aplikatorem, dzięki czemu ich nanoszenie jest bardzo proste i szybkie. Niezależnie od tego, którą pastę, i do jakich butów, wybierzemy, bezwzględnie powinniśmy pamiętać o zasadzie- najpierw czyścimy i suszymy, potem pastujemy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz