Jak suszyć buty, które przemokły?

Mimo całej posiadanej przez nas wiedzy dotyczącej zabezpieczania butów przed przemoczeniem, a nawet stosowania jej w praktyce, bardzo często zdarza się, że nasze obuwie przemoczy się podczas intensywnych opadów deszczu lub w innych, niefortunnych sytuacjach. Cholewka przesiąknięta wodą, brzydkie plamy, które tworzą się w miejscu zamoczenia, a później zacieki i… konieczność wymiany butów na nowe. To wcale nie musi tak wyglądać! Podpowiadamy, jak suszyć buty, które przemokły.

Nie tędy droga…

Na początku warto wspomnieć o podstawowych błędach, które zdarza nam się popełnić przy przemoczonych butach, szczególnie jeśli wpadniemy w panikę i zaczniemy działać chaotycznie, nie myśląc wcześniej o konsekwencjach. Pierwszorzędną kwestią, która może bardziej zaszkodzić naszym butom, niż im pomóc, jest kierowanie na buty strumienia gorącego powietrza. Niezależnie od tego, czy położysz buty bezpośrednio na kaloryferze lub pod nim, czy też ułożysz je na mocno grzejącym słońcu, czy zaczniesz suszyć je suszarką, to odbije się na ich późniejszym wyglądzie! Najbardziej narażone na zniszczenie przy tym sposobie działania są oczywiście buty ze skóry, jednak trzeba wiedzieć, że ciepłe powietrze bezpośrednio na przemoczone miejsce nie służy żadnemu typowi obuwia. Dlaczego? W ten sposób przesuszamy skórę, która w następstwie przesuszenia zaczyna pękać. Natomiast w przypadku butów z zamszu czy materiału, suszenie tą niefortunną metodą może prowadzić do powstawania mało estetycznych zacieków! Zatem, gdy przemoczysz buty, miej przed oczami te radę: Nigdy nie stawiaj przemoczonych butów:

-pod kaloryferem lub na nim,

-w mocnym promieniowaniu słonecznym,

-pod strumieniem powietrza z suszarki.

Jak suszyć buty, które przemokły?

Przejdźmy więc do meritum sprawy. Odpowiedź na pytanie, jak suszyć buty, które przemokły, jest jedna: powoli i rozsądnie. Po pierwsze szybko zdejmij je z nóg i wyjmij z nich sznurówki. Jeśli przemoczenie jest miejscowe, możesz poprzecierać suchą szmatką przemoczone miejsce w kierunku suchego materiału, by nie powstały zacieki. Następnie wypchaj buty opcjonalnie:

-suchymi, zwiniętymi gazetami,

-ziarnami ryżu.

Zarówno papier, jak i ryż w suchej postaci mają właściwości higroskopijne (więcej: link) – pochłaniają wilgoć, nie powodując uszkodzeń. Należy sumiennie wymieniać je w butach, jeśli zobaczymy, że materiał w bucie jest mocno nasączony wilgocią. Buty wypchane gazetami ustaw w naturalnej pozycji w neutralnej temperaturze pokojowej lub na zewnątrz, w cieniu. Dzięki temu buty powoli dojdą do swojego stanu pierwotnego. Gdy mamy do czynienia z przemoczonymi butami ze skóry, ważne również, by pod koniec procesu suszenia, włożyć do nich drewniane prawidła, które pozwolą im wrócić do naturalnego kształtu.

Przemoczenie butów nie jest sytuacją komfortową, jednak w naszym klimacie zdarza się często. Warto pamiętać o tym, w jaki sposób suszyć buty, by nie uległy one całkowitemu zniszczeniu!

fot. główna: E-Sizeer.com (w ofercie dostępna m.in. marka Nike)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz