Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

co zrobić żeby buty nie obcierały

Problem z obcierającymi butami spotkał choć raz chyba każdego. Nasila się on szczególnie latem, gdy wkładamy buty na bosą stopę. Zdarza się, że buty obetrą podczas pieszej wędrówki, spaceru, ale także na weselu czy okolicznościowej imprezie. Czy istnieje sposób, by temu zaradzić?

Po pierwsze: wybieraj mądrze

Na początku należałoby się zastanowić, dlaczego buty obcierają. Przyczyn może być naprawdę wiele, jednak nie można zaprzeczyć faktom, że zazwyczaj fundujemy sobie bolące otarcia na własne życzenie. Bardzo często przy wyborze butów nie zwracamy uwagi na nasz anatomiczny kształt stopy, tymczasem ma on ogromne znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na obuwie zbyt wąskie w palcach lub takie, które nie będzie współpracowało z naturalnym ruchem stóp, to prawdopodobieństwo, że nas obetrze jest prawie stuprocentowe. Kolejna kwestia to dobór tworzywa, z którego są wykonane buty. Plaga taniego obuwia sprawiła, że coraz częściej ze względu na niską cenę decydujemy się na buty z imitacji skóry lub innego sztucznego, często sztywnego i nieoddychającego materiału. Takie buty to właściwie gwarancja obcierania. W kontakcie z ludzką skórą najlepiej sprawdza się bowiem naturalna skóra lub miękkie, naturalne tworzywo. Wyjątkiem od tej reguły jest tak zwany MelFlex, czyli specjalna guma wymyślona przez twórców marki Melissa. Poza krojem i materiałem znaczenie mają też detale. Kupując buty, upewnij się, czy zapiętek nie jest twardy i zbyt nachylony, czy konstrukcja butów odpowiada układowi twoich stóp, jak wysokie jest podbicie, etc. Jeśli masz wrażliwe stopy, cienką skórę, to wybór właściwych butów powinien być dla ciebie priorytetem, szczególnie latem.

Rozchodź buty przed wielkim wyjściem

Bardzo często spotykanym zjawiskiem jest obcieranie butów przy ich pierwszym założeniu. Kupujemy nową parę butów, zakładamy je następnego dnia i już po kilku godzinach chodzenia odczuwamy dyskomfort. Niektóre modele obuwia robią nam to tylko przy pierwszym noszeniu, inne pozostają takie na zawsze. Dlatego aby upewnić się, że nieprzyjemny wypadek nie zdarzy się podczas ważnych okoliczności, na przykład wesela, postaraj się rozchodzić buty w domu. Przechadzaj się, potańcz, zakładaj często i obserwuj stopy. Jeśli nic cię nie uwiera, możesz wyruszyć w nowych butach w wielki świat.

Włóż skarpetki

Jeśli buty obcierają na nagą skórę stopy, to najlepszym rozwiązaniem będzie włożenie skarpetek lub rajstop. W tej chwili w sklepach znajdziesz tak wiele modeli skarpetek, że z pewnością znajdziesz nawet takie do bardzo wyciętych baletek czy espadryli. Ta cienka warstwa materiału oddzielająca stopę od buta może uchronić cię przed powstawaniem otarć.

Zmiękcz skórę

Kolejnym sposobem na obcierające buty, szczególnie jeśli chodzi o letnie sandałki czy japonki, jest lekkie zmiękczenie skóry. Naturalna skóra bardzo rzadko obciera stopy, jeśli jednak masz z tym do czynienia, to spróbuj delikatnie natłuścić i wymasować paski butów w celu ich zmiękczenia. Taka podatna skóra lepiej dopasuje się do kształtu stopy i nie spowoduje otarć.

Jeśli żaden z podanych wyżej sposobów nie zadziała w przypadku twoich butów, to pozostają ci trzy wyjścia:

-wyrzucić buty lub je sprzedać, po prostu pozbyć się ich z szafy,

-nosić ze sobą buty na zmianę, na wszelki wypadek,

Lub

-oklejać obolałe miejsca plastrami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz