Rodzaje szczotek do butów

Jedne wymagają subtelnego i delikatnego traktowania, inne preferują za to twarde włosie, które radzi sobie z nawet najbardziej opornymi zabrudzeniami. Materiały wykorzystywane do produkcji używanych na co dzień butów mają swoje własne preferencje, dlatego też kompletując zestaw niezastąpionych akcesoriów do ich pielęgnacji oraz czyszczenia warto dowiedzieć się jakie w ogóle są rodzaje szczotek do czyszczenia butów.

Szczotka do zamszu

Choć nie można im odmówić eleganckiego i efektownego wyglądu, to nie da się ukryć, że buty wykonane z zamszu mają pewną zasadniczą wadę, a mianowicie są dość specyficzne jeżeli chodzi o pielęgnację. Zbyt duża ilość wody, nieprawidłowo dobrany rodzaj szczotki czy też zbyt intensywne przecieranie cholewek butów może skończyć się tragicznie, dlatego też mając na względzie wrażenia estetyczne warto zabezpieczyć się w specjalnie dedykowaną szczotkę do zamszu.

Dlaczego dobór odpowiedniej szczotki do czyszczenia butów z zamszu jest tak ważny? Wszystko przez specyficzną strukturę w postaci krótkich włosków, które po przesunięciu po nich palcem zmieniają swoje ułożenie, a tym samym również wygląd obuwia. Wrażliwe włosie potrzebuje więc delikatnej pielęgnacji, a tą jest w stanie zapewnić chociażby szczotka z gumową krepiną, która bez problemu będzie w stanie usunąć pierwszą warstwę zabrudzeń. Jako szczotka do zamszu dobrze sprawdzi się także niewielkich rozmiarów  szczotka z włosiem plastikowym, którą znaleźć możesz nawet w popularnych drogeriach.

Szczotka do pastowania butów

W obowiązkowym niezbędniku każdego miłośnika (oraz każdej miłośniczki) stylowego obuwia nie powinno także zabraknąć szczotki do pastowania butów, gdyż to właśnie ona sprawia, że sztyblety, botki, półbuty czy innego rodzaju damskie, męskie czy dziecięce obuwie subtelnie błyszczy i zachwyca swoim wyglądem. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju szczotka przeznaczona jest przede wszystkim do aplikacji past oraz kremów, choć co warto podkreślić może także jednocześnie służyć do polerowania obuwia.

Na szczęście pomimo tak dużej odpowiedzialności jaka ciąży na tego rodzaju akcesorium, wybór szczotki do pastowania butów jest w rzeczywistości dziecinnie prosty. Do ”upiększania” ulubionego obuwia wystarczy Ci średnia lub duża szczotka z miękkim włosiem, które zapewni pożądany efekt w znacznie krótszym czasie. Dobrą praktyką jest zakup dwóch szczotek do pastowania obuwia – wówczas jedna może być przeznaczona do ciemnych butów, a druga do jasnych.

Szczotka do nubuku

Jeżeli miałeś zamiar wykorzystać szczotkę do czyszczenia butów ze skóry do obuwia wykonanego z nubuku, to jak najszybciej wybij sobie ten pomysł z głowy. W ten bowiem sposób jedyne, co uda Ci się zrobić, to trwale uszkodzić obuwie. Jak się domyślamy taki scenariusz nie brzmi zbyt optymistycznie, dlatego już śpieszymy z odpowiedzią na pytanie jaką szczotkę do nubuku wybrać!

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest wspomniany rodzaj materiału. Nubuk (nagminnie mylony ze skórą zamszową) jest wyprawioną skórą naturalną o lekko mechatej powierzchni, która w dotyku przypomina aksamit. Zasadniczą różnicą pomiędzy nubukiem a zamszem jest długość włosia, które jest znacznie krótsze właśnie w przypadku skóry nubukowej.

Specyficzne wymagania nubuku sprawiają, że szczotka do tegoż rodzaju skóry również nie może być pierwsza lepsza. W tym przypadku najlepiej sprawdza się dwustronna szczotka z gumową warstwą znakomicie sprawdzającą się do usuwania plam oraz zabrudzeń, które wniknęły w głęboko w cholewki, a także stroną pokrytą nylonowo-miedzianym włosiem przeznaczonym do usuwania kurzu i brudu, jak i również układania włosia.

Gumka do zamszu i gumka do nubuku

Na koniec bardzo dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy obuwia wykonanego ze skóry zamszowej lub nubuku – istnieje jeszcze jeden skuteczny sposób na walkę z uporczywymi zabrudzeniami i przywrócenie pierwotnego wyglądu butom. Jest nim właśnie gumka do nubuku i/lub zamszu, której zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku gumki do ścierania z czasów szkolnych. Wystarczy (z odpowiednią intensywnością) pocierać zabrudzoną część cholewek gumką, a ona zajmie się całą resztą!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz