Jak przygotować buty na jesień?

Czy tego chcemy, czy nie, jesień zbliża się wielkimi krokami. Powoli chowamy sandałki na dno szafy, a do łask wracają mokasyny, półbuty i botki. Zanim jednak ubierzesz je na pluchę czy wyjdziesz w nich na spacer w niepewną pogodę, warto odpowiednio je przygotować! Jak zadbać o obuwie jesienią?

  1. Wyjmij z pudełek i oceń stan

Większość z nas nie przechowuje odzieży i butów poza sezonem w swojej szafie, lecz tam, gdzie jest miejsce na rzeczy aktualnie niepotrzebne. Jeśli więc wyniosłeś swoje jesienne buty na strych czy do piwnicy, to teraz jest najlepszy czas na rekonesans! Powyjmuj obuwie z pudełek lub woreczków i oceń jego stan. Jeśli odpowiednio zadbałeś o przechowywanie, to buty powinny wyglądać dobrze. Jeśli jednak okaże się, że w pomieszczeniu, w którym czekały na swoją kolej, była wilgoć, to obuwie będzie potrzebowało ratunku. Przesiąknięte wilgocią buty będą potrzebowały osuszenia. Najlepiej zrobisz, wsadzając do ich wnętrza zwinięte gazety. Warto włożyć też w obuwie prawidła lub specjalne stelaże na cholewki, które przywrócą im perfekcyjny kształt. Dzięki temu stare buty będą wyglądać na nowe!

  1. Wyczyść, jeśli to konieczne

Nawet jeśli przed włożeniem jesiennych butów do pudełek, zadbałeś o ich wyczyszczenie, warto pomyśleć o odświeżeniu ich przed sezonem. Skórzane, zamszowe, ale także materiałowe buty możesz po prostu przetrzeć ściereczką, by pozbyć się kurzu i nadać im lepszego, bardziej eleganckiego wyglądu.

  1. Impregnacja – krok, którego nie możesz pominąć

Ostatnim i najważniejszym krokiem w przygotowaniu butów do jesieni jest oczywiście odpowiednia impregnacja! Jesienią zmienne warunki pogodowe z przewagą chmur i opadów są na porządku dziennym, dlatego jeśli nie chcesz, by twoje buty przemakały i szybko się niszczyły, to przed sezonem koniecznie zaimpregnuj je właściwym preparatem. Najpopularniejszą formą są oczywiście środki impregnujące w spreju, które świetnie działają na wszystkie typy materiałów. Zabieg ten warto powtarzać raz w tygodniu, by uodpornić obuwie na wchłanianie wilgoci. W ten sposób przedłużamy żywotność naszych butów!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz