Jak prać buty w pralce?

Odkąd pralki na dobre zagościły w naszych domach, życie wszystkich stało się łatwiejsze. Jednak coraz częściej chodzenie na łatwiznę wchodzi nam w krew – czasami słusznie, a czasami nie. Jednym z takich przypadków jest pranie butów w pralce. Jedni bez wahania się na nie odważają, inni zastanowią się stukrotnie zanim wsadzą swoje obuwie do bębna. Jak jest w rzeczywistości? Czy wszystkie buty można prać? A jeśli tak, to jak robić to we właściwy sposób?

Nie wszystkie buty można prać w pralce!

Mimo że bardzo byśmy chcieli, by czyszczenie butów było tak proste, jak pranie ubrań, niestety producenci urządzeń AGD nie wymyślili jeszcze programów do prania na przykład butów ze skóry. Dzieje się tak głównie dlatego, że… musiałyby to być prania bez użycia wody. Nie wszystkie modele obuwia możemy wsadzić do pralki, ponieważ niektóre nie są odporne na wchłanianie wilgoci, a w całkowitym zamoczeniu mogłyby ulec totalnemu zniszczeniu. Jakich butów nigdy nie wsadzamy do pralki?

-butów ze skóry naturalnej,

-butów z nubuku,

-butów z materiału skóropodobnego/eko skóry,

-butów z zamszu,

-butów z gumy.

Jakie więc buty można prać w pralce?

Wykluczyliśmy wszystkie tworzywa, które w kontakcie z wodą i mechanizmem pralki prawdopodobnie by nie przetrwały. Pozostaje więc tylko pytanie, jakie buty można wyprać w mechaniczny sposób. Niestety do tego typu obuwia zaliczają się prawie wyłącznie buty z materiału. Wszelkiego rodzaju trampki, tenisówki, ale także sportowe sneakery z siateczki lub materiału, który imituje skarpetkę. Ten typ obuwia powinien przetrwać pranie w pralce, o ile właściwie do niego podejdziemy. Pamiętajmy jednak, że ryzyko rozklejenia się butów w tej metodzie czyszczenia istnieje zawsze. Dlatego zanim zdecydujemy się na pranie, przemyślmy, na ile zależy nam na danych butach.

Pranie butów w pralce krok po kroku

Masz materiałowe trampki lub sneakersy, które nadają się do prania  w pralce? Świetnie! Trzeba jednak zrobić to według ściśle określonych reguł, które pozwolą zachować dobrą formę obuwia, nie zniszczą koloru ani nie zmniejszą rozmiaru. Oto pranie butów w pralce krok po kroku:

1.       Wyjmujemy z butów wkładki i sznurówki, a następnie wkładamy je do siatki – takiej, w jakiej zwykle pierze się bieliznę.

2.       Siatkę z butami wkładamy do pełnej pralki. Dzięki obecności innych rzeczy buty nie będą obijać się o ściany bębna, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zniszczeń. Pamiętajmy jednak, by prać buty z rzeczami w podobnych kolorach!

3.       Pralkę ustawiamy na najniższą możliwą temperaturę – 20 lub 30 stopni, w przeciwnym wypadku buty się rozkleją lub skurczą, mogą też stracić kolor. Podobnie niską wartość ustawiamy na obrotach wirowania – najlepiej około 600.

4.       Po wypraniu butów wyjmujemy je z woreczka i zostawiamy do wysuszenia w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu. Unikajmy wystawiania ich na słońce lub pod kaloryfer, bo to również może przyczynić się do ich zniszczenia.

Pranie butów w pralce to niewątpliwie czynność dość ryzykowna. Jeśli jednak właściwie ją przeprowadzisz, twoje buty powinny wyjść z tego bez szwanku.

1 Komentarz

Dodaj komentarz