Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Nieprzyjemny zapach powstający w butach jest częstym problemem wszystkich ludzi, bez względu na przestrzeganą higienę osobistą. Najważniejsze jest, by starać się zapobiegać jego powstawaniu. Warto też wiedzieć, co zrobić, by odór nie nasilał się i nie doprowadzał do zagnieżdżenia się w obuwiu bakterii i grzybów. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z tym wstydliwym zmartwieniem.

Bakterie i grzyby to problem

To właśnie bakterie i grzyby mogą być największą przyczyną powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w butach. W celu pozbycia się niemiłej woni należy skupić się zatem na likwidacji niechcianych gości. Dobrze jest wybierać obuwie, które nie sprzyja namnażaniu owych organizmów. Wybierane przez nas obuwie powinno odznaczać się przede wszystkim dobrą wentylacją. Istotne są również skarpetki. Najlepiej korzystać z tych, które wykonane są z bawełny. Wchłaniają one pot ze stóp, nie zatrzymując go na skórze. Skarpetki ze sztucznych tworzyw nie wchłaniają potu i potęgują przykry zapach.

Buty lubią, gdy jest im ciepło i sucho

Po powrocie do domu i zdjęciu butów trzeba odłożyć je w ciepłe i suche miejsce. Przetrzymywanie obuwia w takim środowisku zapobiega rozwojowi bakterii w ich wnętrzu. Każdy powinien mieć przynajmniej dwie pary butów.

Domowe sposoby na usuwanie brzydkiego zapachu z butów

Istnieje sporo domowych sposobów, które są skuteczne w walce z nieprzyjemnym zapachem w obuwiu. Pomocna w tym procesie może być soda oczyszczona, którą wsypuje się do butów przed ich założeniem na nogi. Po ściągnięciu obuwia również trzeba wsypać do jego wnętrza odrobinę tego białego proszku, po czym buty odkłada się w miejsce, gdzie jest ciepło i sucho. Soda doskonale absorbuje niemiłe zapachy, a sposób ten sprawdza się w przypadku butów, do których używa się skarpetek.

Innym sposobem jest użycie zamrażarki. Przed umieszczeniem butów w urządzeniu trzeba je włożyć do plastikowego woreczka i szczelnie zamknąć. Obuwie należy trzymać w niskiej temperaturze minimum dwie godziny.

Akcesoria do kupienia w sklepach

W sklepie obuwniczym można kupić środki w sprayu, które rozpyla się wewnątrz butów. Niektórzy zalecają też stosowanie olejku na bazie mięty pieprzowej.
Na rynku są dostępne specjalne saszetki, które usuwają nieprzyjemną woń z obuwia, dzięki eliminacji wilgoci. Saszetki wkłada się do butów na noc, a rano buty są już suche. Za sprawą zapewniania suchego i ciepłego środowiska w butach nie rozwijają się bakterie tworzące brzydki zapach. Takich saszetek można używać nawet przez trzy miesiące, po czym po prostu wymienia się je na nowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz