Jak pielęgnować buty z filcowymi elementami?

Filcowanie fachowo określa się spilśnianiem. Jest to łączenie poszczególnych włókien w zbitą masę. W niektórych przypadkach jest to zaletą, w innych ogromną wadą. Najczęściej filcuje się wełnę, wykorzystując tak przetworzone tworzywo do produkcji różnych ubrań i akcesoriów. Filcowe elementy niekiedy można znaleźć również na butach, i to nie tylko takich przeznaczonych dla gospodarzy rolnych. Jeśli masz buty z filcowymi wstawkami, powinieneś wiedzieć, jak je pielęgnować, by małym akcentem nie zepsuć całej prezencji obuwia.

Kilka słów o filcowaniu

W czasie filcowania korzysta się z naturalnych właściwości wełny lub innych włókien, często również tych syntetycznych. Filcowania, zwanego również spilśnianiem, dokonuje się w obecnych czasach przy użyciu specjalnych urządzeń, choć niektórzy wykonują też ten proces ręcznie. W drugim przypadku niezbędna jest gorąca para wodna lub roztwory zasadowe i kwasowe. Włókna poddawane są naciskom i tarciom, w wyniku czego powstaje zwarta, ciekawa pod względem wizualnym masa.

Podejmij ryzyko

Negatywną stroną filcu jest to, że włókna nawet w postaci gotowego produktu mogą być poddawane dalszemu procesowi filcowania, na przykład podczas obcierania butami o różne elementy. Może się to przydarzyć w czasie użytkowania lub wkładania butów do szafy. Im większy nacisk pojawi się na filcowych elementach, tym szybciej będzie pogarszał się wygląd obuwia. Filc jest przyjemny dla oka i świetnie może wyglądać jako akcent w obuwia, szczególnie tym jesienno-zimowym. Mimo że łatwo go uszkodzić nie musisz rezygnować z wymarzonych butów. Wystarczy, że nauczysz się jak je czyścić i pielęgnować.

Czego unikać i jak dbać o filc?

– Postaraj się nie obcierać filcowymi elementami o różne przedmioty i nawierzchnie

– Woda, którą zamierzamy używać do czyszczenia filców nie powinno przekraczać 35 stopni. Musimy też postarać się, by jej temperatura nie wahała się znacząco podczas zabiegów czyszczących. Nagła zmiana temperatury wody mogłaby spowodować skurczenie się materiału.

– Filcowych elementów podczas czyszczenia nie można ściskać ani wykręcać, ponieważ mogłoby to zaburzyć jego oryginalny wygląd i kształt, wpływając negatywnie na ogólny stan obuwia.

– Jeśli filcowe elementy lekko się zmechacą, możesz je delikatnie przetrzeć, zachowując przy tym całkowitą ostrożność.

Źródło zdjęć: https://www.lyst.com/clothing/moncler-norbert-down-jacket-dark-green/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz