Pielęgnacja butów z membraną

buty z membraną turystyczne

Najważniejszy element outdoorowego ubioru, w który powinien zainwestować każdy miłośnik pieszych wycieczek? Na to miano bez wątpienia zasługuje obuwie, w którym nierzadko pokonujemy górskie trasy długie nawet na kilkanaście kilometrów, a w razie załamania pogody chętnie wykorzystujemy je również w miejskich warunkach, gdzie podczas takiej aury sprawdzają się znacznie lepiej niżeli chociażby sneakersy.

Największą popularnością cieszą się przede wszystkim buty z membraną, które zapewniają maksymalny komfort oraz wsparcie nawet podczas najbardziej niesprzyjających warunków atmosferycznych, jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego na czym powinna polegać pielęgnacja butów z membraną GORE-TEX…

Zaliczasz się do tego grona, a może po prostu szukasz skutecznego sposobu na wydłużenie żywotności nowych bądź użytkowanych już od kilku sezonów butów trekkingowych? W takim razie koniecznie poświęć chwilę na przeczytanie tego artykułu, ponieważ dziś zdradzimy Ci z jakich krokó1) powinna składać się pielęgnacja butów z membraną.

Kiedy czyścić buty z membraną GORE-TEX?

Zapewne doskonale znasz tą sytuację z autopsji – po kilku dniach, tygodniach czy (jeszcze gorzej) miesiącach nieużytkowania swoich butów outdoor w końcu zabierasz się za ich czyszczenie i doprowadzenie chociażby w ułamku do stanu jaki niegdyś prezentowały. Masz specjalnie dedykowane akcesoria, opracowany plan działania, a nawet specjalistyczne środki do pielęgnacji butów z membraną w zanadrzu, niestety mimo Twoich usilnych starań i kombinacji oporne plamy ora zabrudzenia nie dają za wygraną. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ obrałeś najgorszą drogę z możliwych i przez ten czas brud zdążył już głęboko wniknąć w strukturę materiału…

Co ile więc należy czyścic buty zimowe z membraną czy też obuwie outdoorowe i jak to robić? Zasada jest dosyć prosta. Po każdej wędrówce (niezależnie od jej długości oraz czasu trwania wyprawy) należy wyjąć wkładki i przewietrzyć buty w suchym miejscu – w ten sposób można skutecznie zapobiec rozwijaniu się wewnątrz butów bakterii uwielbiających wilgotne środowisko, które odpowiedzialne są za powstawanie nieprzyjemnego, drażniącego zapachu unoszącego się z wnętrza butów.

Jeśli natomiast buty z membraną uległy zabrudzeniu podczas spaceru na świeżym powietrzu i występują na nich plamy z błota, kurzu lub innego równie nieestetycznego zabrudzenia, to należy usunąć, jak największą ilość błota jeszcze zanim zaschnie, opłukać buty wodą i w razie potrzeby włączyć do pracy także szczotkę bądź gąbkę do usunięcia wszelkich pozostałości, a następnie odczekać aż buty z membraną całkowicie, samoistnie (!!) wyschną. Jeżeli po wysuszeniu zauważysz, że charakterystyczny zapach wilgoci bądź stóp utrzymuje się wewnątrz obuwia, zastosuj spray dezynfekujący i spryskaj nim wnętrze butów, a następnie pozostaw je do całkowitego wyschnięcia z dala od kaloryfera.

Pranie butów z membraną GORE-TEX: czy to dobry pomysł?

Absolutnie nie! Chyba, że zależy Ci na tym, aby trwale uszkodzić swoje obuwie trekkingowe czy też buty outdoor i już lada moment być zmuszonym do poszukiwania kolejnej, nowej pary, która spełni Twoje indywidualne oczekiwania. Sama marka GORE-TEX, która doskonale zna wytrzymałość swoich produktów nie zaleca takiej praktyki i zachęca do zdecydowania się na pranie ręczne, na skutek którego buty zimowe z membraną (czy każde inne) nie stracą swojej cennej funkcjonalności i zachowają swój kształt.

Jak czyścić i suszyć buty z membraną wodoodporną?

Skoro ustaliliśmy już, że wrzucanie butów z membraną GORE-TEX do pralki jest kiepskim pomysłem, to pora przedstawić prawidłową technikę ich czyszczenia ręcznego. Dobra wiadomość: nie jest to wcale trudne, a całość zajmie Ci dosłownie kilka minut. Cały proces czyszczenia obuwia zacznij od przygotowania zestawu niezbędnych akcesoriów, a więc szczotki, miski z ciepłą wodą oraz płynnego detergentu przeznaczonego właśnie do tego rodzaju obuwia. Gdy ten krok masz już za sobą wyjmij sznurówki z butów, a także usuń i wytrzep wkładki i przejdź do działania. Zmyj brud za pomocą gąbki/szczotki namoczonej w ciepłej wodzie z niewielką ilością płynnego detergentu i po pozbyciu się wszelkich, uporczywych zabrudzeń pozostaw buty do wysuszenia w temperaturze pokojowej, aby zachowały one swój kształt i szybciej się suszyły wypchaj je w środku gazetami. Cały proces zakończ impregnacją (po uprzednim, całkowitym wysuszeniu butów), a w razie potrzeby zastosuj także odświeżający, antyzapachowy preparat do środka obuwia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz