Pielęgnacja butów w pigułce – poradnik

Jak dbać o buty? To pytanie stanowi fundament funkcjonowania naszego bloga. Choć mogłoby się wydawać, że pielęgnacja obuwia nie jest skomplikowanym zadaniem, należy pamiętać, że poszczególne materiał charakteryzują się indywidualnymi właściwościami. Wobec tego mając kilka par butów z różnych tworzyw, musimy wykazać się odpowiednim podejściem i poznać szczegóły pielęgnacji konkretnych materiałów. Istnieją jednak ogólne zasady, które powinien zapamiętać każdy, kto chce zadbać o swoje ulubione obuwie i to właśnie tym zasadom poświęcony jest niniejszy wpis.

Buty stworzone do konkretnych celów

Obuwie piłkarskie doskonale sprawdza się na boisku, buty do biegania to podstawowy element ekwipunku biegacza, a trampki znakomicie sprawdzają się jako uzupełnienie miejskich stylizacji. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bieganie w trampkach i gra w piłkę nożną w butach do biegania to nienajlepsze pomysły, bowiem powinniśmy używać butów zgodnie z ich przeznaczeniem. Taki sposób użytkowania sprawi, że będziemy mogli korzystać z obuwia jak najdłużej.

Nie pierz obuwia w pralce

Obecność w naszym życiu pralki automatycznej przyzwyczaiła nas, że jesteśmy w stanie szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń z odzieży. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o czyszczenie obuwia. Pranie butów w pralce może zakończyć się nieodwracalny uszkodzeniem lub deformacją obuwia. Nawet jeśli buty nie rozpadną się po pierwszym praniu, regularnie czyszczenie mechaniczne będzie osłabiać konstrukcję obuwia i wykorzystane przez producenta materiały. Czyść buty ręcznie, używając specjalistycznych preparatów lub delikatnych środków piorących. Na liście zakazanych w czasie prania butów specyfików znajdują się przede wszystkim wszelkiego rodzaju wybielacze i mocne proszki do prania.

Zadbaj o prawidłowe suszenie butów

Suszenie butów jest tak samo ważne jak impregnacja i czyszczenie. Jeśli chcesz zadbać o nienaganny stan swojego ulubionego obuwia, nie wystawiaj go na działanie promieni słonecznych i nie stawiaj przy kaloryferach lub grzejnikach. Słońce może sprawić, ze buty wyblakną, przez co znacząco stracą pod względem wizualny. Z kolei bezpośrednie źródła ciepła mogą doprowadzić do niechcianych deformacji, które są nieodwracalne. Buty postawmy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Dobrym sposobem na naturalne przyspieszenie procesu suszenia, jest wypełnienie butów gazetami lub specjalistycznymi wkładkami, które pochłoną nadmiar wilgoci, nie dając szans na rozwój bakteriom wywołującym pleśń.

Pamiętaj o właściwym sznurowaniu butów

Prawidłowe sznurowanie butów jest kluczowe, by uniknąć różnego rodzaju przetarć, odkształceń, a nawet pęknięć, które mogą sprawić, że obuwie nie będzie nadawało się do dalszego użytku.

Stosuj się do zaleceń producenta

Producent odpowiedzialny za stworzenie danego modelu butów najlepiej wie, jak postępować z obuwiem i w jaki sposób je pielęgnować. Każdy producent podaje dane na temat zastosowanych materiałów i proponuje sposoby pielęgnacji. Stosowanie się do zaleceń producenta może być kluczowe dla żywotności obuwia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz