Patynowanie butów

patynowanie butów

Sztuka malowania butów w ostatnim czasie staje się coraz modniejsza. Dzięki patynowaniu butów można nadać im indywidualnego charakteru. Osoby, które opanowały tę sztukę do perfekcji nierzadko tworzą obuwnicze dzieła sztuki, które zapierają dech w piersiach.

patynowanie butów

Jakie buty nadają się do patynowania?

Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z patynowaniem, powinien pamiętać, że najlepiej nadają się do tego buty wykonane z wysokiej jakości skóry. Barwnik może wchłonąć się w głąb materiału, dzięki czemu uzyskany efekt będzie znacznie trwalszy. W przypadku słabej jakości skóry barwnik wchłonie się tylko na powierzchni, co może prezentować się nie do końca estetycznie. Specjaliści od patynowania w szczególności polecają skóry z francuskich garbarni, które w naszym kraju wykorzystuje na przykład firma Yanko, znana z produkcji zestawów do patynowania obuwia. Oczywiście w ramach nauki tej niełatwej sztuki można zdecydować się na tańszy model butów, a kupno pary z wysokiej jakości skóry pozostawić na moment, gdy już nabierze się wprawy w malowaniu.

Patynowanie daje szereg możliwości, ponieważ ten zabieg można stosować na gotowych butach zakupionych w sklepie lub specjalnym obuwiu przeznaczonym do patynowania. W tym pierwszym wypadku jest więcej pracy, ponieważ w pierwszym kroku trzeba usunąć fabryczny kolor, żeby móc rozpocząć proces malowania. W drugim od razu można chwytać za pędzle i farby.

Patynowanie jest także świetnym sposobem na renowację starszego obuwia. Jeśli posiada się jakieś stare buty wykonane z dobrej jakości skóry, to dzięki patynowaniu można je odświeżyć w taki sposób, że po skończonej pracy będą się znów prezentowały jak nowe, albo nawet lepiej. Wszystkim, którzy mają jakieś wątpliwości w tej kwestii za przykład może posłużyć Imai Hiroki i jego naprawdę piękne projekty.

patynowanie butów

Jak patynować buty?

Zazwyczaj do patynowania butów używa się farb na bazie alkoholu, które wnikają w głąb skóry, farbując buty na wybrany kolor, tworząc niepowtarzalny model obuwia. Często do utworzenia właściwego efektu konieczne będzie nałożenie kilku warstw farby.

W sklepach z akcesoriami do butpw dostępne są różne pędzle, różniące się od siebie końcówkami, grubością i rodzajem zastosowanego włosia. Dzięki temu można zastosować na butach szeroką paletę barw i stworzyć płynne przejścia z jednego koloru w drugi.

Po malowaniu buty należy pokryć kremem lub woskiem na bazie pszczelego wosku, dzięki czemu buty zyskają połysk i nabiorą nowego charakteru.

Jak pielęgnować obuwie patynowane?

Warto pamiętać, że buty patynowane należy właściwie pielęgnować. Choć efekt malowania odznacza się trwałością i niektórzy malowanie butów określają mianem „obuwniczego tatuażu”, to do zachowania nienagannego wygląd butów trzeba stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, podobnie jak w przypadku wszystkich butów wykonanych ze skóry naturalnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz