Ozonowanie butów – co daje i czy jest skuteczne?

ozonowanie butów

O ile usunięcie plam, zabrudzeń oraz innego rodzaju zanieczyszczeń z powierzchni ulubionych butów (zazwyczaj) nie jest zbyt problematyczne, o tyle sprawa nieco się komplikuje wówczas, gdy z ich wnętrza wydobywa się nieprzyjemny, drażniący zapach. Jak przywrócić ulubionemu obuwiu sportowemu, tenisówkom czy też botkom dawną świeżość? Jednym z polecanych sposobów jest właśnie ozonowanie butów.

Na czym polega ozonowanie obuwia i czy faktycznie przynosi ona oczekiwane efekty? Wszystko to sprawdzamy w dzisiejszym wpisie!

Ozonowanie butów – czym jest i na czym polega ten zabieg?

Najprościej mówiąc jest do dezynfekcja butów z wykorzystaniem specjalnie dedykowanego urządzenia do ozonowania butów, które przekształca cząsteczki tlenu w cząsteczki ozonu. To właśnie one przyjmujące formę delikatnej mgiełki nie tylko usuwają nieprzyjemny zapach z butów, ale też skutecznie pozbywają się drobnoustrojów takich jak grzyby, bakterie i wirusy, które są odpowiedzialne za powstawanie specyficznej woni.

Słynący ze swoich właściwości bakteriobójczych ozon zabija więc wszelkich nieproszonych ”gości” jednocześnie nie niszcząc przy tym obuwia, co byłoby raczej nierealne w przypadku stosowania bardziej inwazyjnych metod z wykorzystaniem silnych, chemicznych detergentów. Ozonowanie butów jest więc bezpieczne także dla obuwia wykonanego ze skóry naturalnej, materiału płóciennego czy też lekkiego materiału o strukturze siateczki.

Jakie efekty daje dezynfekcja butów?

Ozonowanie obuwia jest jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych sposobów na odświeżenie ulubionej pary butów. Oprócz wcześniej opisanych właściwości bakterio i grzybobójczych, ozonowanie:

  • wydłuża trwałość i żywotność butów;
  • pomaga utrzymać obuwie w czystości;
  • usuwa wszelkie zanieczyszczenia;
  • zapewnia właściwe i zdrowe warunki dla stóp;

Ozonowanie butów – cena za usługę 

Ile kosztuje ozonowanie butów? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników, a mianowicie od rodzaju butów oddanych do ozonowania, ilości konkurencyjnych firm oferujących taką usługę w najbliższej okolicy, a także indywidualnego cennika. Zazwyczaj ceny za ozonowanie jednej pary obuwia zaczynają się od 30-40 złotych.

Ozonowanie butów w domu: czy to możliwe?

Jak pozbyć się zapachu z butów domowymi sposobami i czy jest to w ogóle realne? Brzydki zapach unoszący się z obuwia można usunąć także wykorzystując do tego celu produkty, które z dużą pewnością masz już we własnych czterech kątach. Choć już na wstępie warto zaznaczyć, że mogą się one nie okazać tak skuteczne jak zabieg przeprowadzony z wykorzystaniem profesjonalnego urządzenia do ozonowania butów.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów sięgnij po:

  • ocet – zmieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1, a następnie dokładnie wymieszaj stworzoną mieszankę i spryskaj nią wnętrze butów. Pozostaw obuwie do samoistnego wyschnięcia w przewiewnym, dobrze wentylowanym miejscu i czekaj na efekty, które na pewno miło Cię zaskoczą.
  • sodę oczyszczoną – wsyp niedużą ilość sody oczyszczonej do sneakersów, trampków lub innych butów i pozostaw ją tam na kilka godzin. W tym czasie soda pochłonie brzydki zapach, a Ty znów z radością będziesz chodzić w swoim ulubionym obuwiu.
  • alkohol – nasącz czystą ściereczkę odrobiną alkoholu, po czym przetrzyj nią dokładnie całe wnętrze butów. Poczekaj aż obuwie wyschnie, a zapach się ulotni i gotowe.
  • ciepłe powietrze – również ciepłe powietrze może Ci pomóc pozbyć się brzydkiego odoru, do tego celu możesz wykorzystać np. suszarkę do butów bądź też kaloryfer (jednak w tym drugim przypadku wskazana jest ostrożność, gdyż buty mogą się odkształcić lub rozkleić);
  • wodę utlenioną – połącz ze sobą w równych proporcjach wodę oraz wodę utlenioną, a potem spryskaj buty przygotowaną miksturą. Zostaw je do wyschnięcia, po czym przetrzyj suchą szmatką i gotowe.
  • olejek eteryczny – tutaj najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego słynący ze swoich właściwości antybakteryjnych oraz antygrzybicznych. Po prostu nanieś kilka kropli olejku eterycznego na wkładkę znajdującą się wewnątrz butów i pozostaw obuwie do wyschnięcia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz