Malowanie zamszowych butów, czyli jak uatrakcyjnić garderobę?

Na łamach niniejszego bloga wspominaliśmy już, że w ostatnich latach sztuka malowania butów zyskuje na popularności w naszym kraju. Przedstawialiśmy też sposoby patynowania obuwia skórzanego. Dziś skupimy się na butach z naturalnego zamszu. Odświeżenie zamszowych produktów może być w praktyce jeszcze łatwiejsze niż tych wykonanych ze skóry licowej.

Jakie buty wybrać?

Do malowania najlepiej wybrać używane buty, których wygląd pozostawia wiele do życzenia. Taki pomysł będzie idealny, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z malowaniem obuwia. W ten sposób odświeżysz stare buty i podarujesz im nowe życie oraz miejsce w swojej codziennej garderobie.

O czym należy pamiętać?

Sporo osób twierdzi, że malowanie skór zamszowych jest łatwiejsze niż patynowanie obuwia ze skóry licowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by farbą pokryć buty, na których znajdują się niemożliwe do usunięcia zabrudzenia. Oczywiście w takim przypadku najlepiej zastosować ciemną farbę, która skutecznie zakryje niechciane plamy i zabrudzenia. Możesz też pomalować zupełnie nowe buty, które kupiłeś na wyprzedaży czy promocji. Bardzo dobrze sprawdzi się produkt w jakimś neutralnym kolorze, na przykład beżowym. Szczególną uwagę należy zwrócić na szwy, ponieważ współcześnie stosuje się przede wszystkim te syntetyczne, a one nie są w stanie wchłonąć farby. Dlatego jeśli kupiłeś beżowe buty z czerwonymi szwami, zmienisz kolor cholewki, ale szwy nadal pozostaną czerwone.

Szeroka gama możliwości

Na rynku znajdziesz spory wybór producentów, którzy oferują farby do malowania skór zamszowych. Ponadto podstawowe kolory można z łatwością ze sobą mieszać, dzięki czemu otrzymuje się dostęp do naprawdę szerokiej palety możliwych wariantów.

Jak malować zamszowe buty?

W pierwszym kroku obuwie należy porządnie umyć, nawet jeśli mamy do czynienia z produktem nowym. Do tego niezbędna nam będzie woda z delikatnym mydłem. Buty trzeba porządnie wyszczotkować i usunąć z nich mydło. Potem odkładamy obuwie do całkowitego wyschnięcia. Suszenie musi odbywać się w przewiewnym i zacienionym miejscu. Nie możemy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz kłaść w pobliżu źródeł ciepła, takich jak wszelkiego rodzaju piece, grzejniki i kaloryfery. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do osłabienia struktury materiału, a nawet do trwałych deformacji, przez które pomysł z malowaniem stanie się zupełnie zbędny. Musimy pogodzić się z faktem, że naturalne suszenie obuwia może potrwać kilka dni. Czas tego procesu w głównej mierze zależy od rodzaju zamszu oraz jego chłonności. W trakcie suszenia warto też co jakiś czas przeczesać powierzchnią butów specjalną szczotką do zamszu. Po całkowitym wyschnięciu również powinniśmy zadbać o skrupulatne wyszczotkowanie. Wówczas zamsz odzyska swoją naturalną barwę i fakturę. By malowanie można było określić profesjonalnym, pędzel musi być dobrze nasączony farbą, którą dokładnie pokrywamy powierzchnię buta. Obszary na łączeniu cholewki z podeszwą zazwyczaj sprawiają największy problem, bo standardowy pędzel może okazać się po prostu za duży. Dlatego najlepiej wyposażyć się w bardzo mały pędzelek lub skorzystać z kawałka tektury, który będziemy nasączać farbą i delikatnie malować najtrudniejsze fragmenty obuwia. Do uzyskania oczekiwanego efektu konieczne jest nałożenie kilku warstw farby. Dokładna liczba zależy od stanu obuwia, jakim się zajmujemy oraz naszych osobistych oczekiwań względem efektu końcowego. Po nałożeniu pierwszej warstwy warto odczekać 30 minut przed przystąpieniem do dalszego malowania. Później pozwalamy butom przeschnąć i po raz kolejny szczotkujemy, co pozwoli nam wyłapać ewentualne przebarwienia do poprawy.

Zalety malowania butów

Dzięki możliwościom nowoczesnych farb możemy w łatwy i szybki sposób odświeżyć swoje ulubione zamszowe buty, którym brakowało do stanu świetności. Malowanie daje nam szansę na uatrakcyjnienie codziennej garderoby, bo pomalowane obuwie często prezentuje się jak całkowicie nowe. Co istotne, proces malowania nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by uzyskać upragniony rezultat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz