Jak wybrać wkładki do butów?

Wymienne wkładki do butów to niezwykle przydatny wynalazek, który może zwiększyć codzienny komfort użytkowania obuwia oraz pomóc w przypadku różnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze stopami. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać wkładki w konkretnych sytuacjach.

Wkładki na sezon jesienno-zimowy

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a co za tym idzie, powinniśmy jak najbardziej zadbać o swój komfort termiczny. Przemoczone lub przemarznięte stopy mogą skutkować przeziębieniem i wieloma innymi schorzeniami. Odpowiednio dopasowane wkładki do obuwia gwarantują izolację między stopą a podłożem. Jesienią warto wybrać filcowe wkładki o średniej grubości. Świetnie o tej porze roku sprawdzą się też wkładki wyprodukowane ze skóry jagnięcej, korka frotte lub folii aluminiowej. Produkty z takich materiałów oferują ochronę przed wilgocią oraz izolacją termiczną w dniach, gdy temperatura nie spada poniżej 0°C. Zimą musimy wybrać wkładki, które poradzą sobie w czasie siarczystych mrozów. O tej porze roku przydadzą nam się grubsze wkładki z gęstej wełny, weluru lub polaru.

Wkładki do biegania

Podstawą ekwipunku każdego biegacza jest właściwie dobrane obuwie, które oferuje niezbędne dla tego sportu cechy, takie jak optymalne dopasowanie cholewki do stopy, lekkość, przewiewność, amortyzacja i przyczepność do podłoża. Podczas biegania cały ciężar ciała spoczywa na stopach, dlatego należy zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Wkładki do biegania stanowią ciekawe i praktyczne uzupełnienie odpowiednio dobranych butów biegowych. Choć w obuwiu znajdują się wkładki producenta, często mają one charakter uniwersalny. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc dokupienie wkładek, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby. Na rynku znajdziemy multum rozmaitych wkładek dla biegaczy. Możemy wybrać te skórzane lub żelowe. Produkty oferują też szereg dodatkowych właściwości, takich jak specjalne uszytwnienie czy ochrona przed bakteriami i grzybami.

Wkładki supinujące dla dzieci

Dzieci często borykają się z problemem nadmienie koślawego ustawienia kości piętowych. Świetnym rozwiązaniem w walce z tą przypadłością są wkładki supinujące, które umożliwią korygowanie wady koślawych stóp przy takich schorzeniach jak na przykład płaskostopie podłużne. W dodatku zaawansowane technologicznie wkładki chronią przed dolegliwościami bólowymi stawów i kręgosłupa.

Wkładki zapachowe

W sezonie wiosenno-letnim bardzo częstym problemem wielu osób jest nieprzyjemny zapach we wnętrzu obuwia. Brzydka woń może powstawać w szczególności w przypadku niewłaściwie wentylowanych butów, które prowadzą do nadmiernej potliwości, sprzyjającej rozwojowi bakterii i grzybów. Z pomocą przychodzą nam wkładki zapachowe, które ułatwiają zapewnienie stopom odpowiedniego środowiska higienicznego. Ten rodzaj wkładek oferuje możliwość pochłaniania wilgoci, co przekłada się na świeżość stóp i uczucie suchości.

Wkładki żelowe

Wśród najistotniejszych zalet wkładek żelowych należy podkreślić przede wszystkim ich przezroczystość, dzięki której możemy je bez krępacji stosować nawet w przypadku otwartego obuwia, takiego jak sandały. Dostępne na rynku wkładki żelowe mają różne kształty, przez co każdy może indywidualnie dopasować je do swojej stopy i posiadanego obuwia. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych osobistych preferencji i oczekiwań. Wkładki żelowe są łatwe w montażu i eksploatacji. W celu usunięcia z nich zabrudzeń wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub dla odświeżenia wykorzystać wodę z mydłem. Wkładki żelowe możemy z łatwością odkleić, by wymienić je na nowe lub użyć w innej parze obuwia. Niektórzy producenci proponują nie tylko gotowe kształty wkładek, ale również takie, które można przycinać, dopasowując je idealnie do konkretnego modelu i rozmiaru butów. W sklepach dostępne są też ortopedyczne wkładki żelowe, niezwykle przydatne przy korygowaniu różnego rodzaju wad związanych ze stopami.

Źródło zdjęć: https://www.100sp.ru/good/291636421

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz