Jak wybrać odpowiednią pastę do butów?

Przemyślany wybór pasty może znacząco ułatwić nam codzienną pielęgnację obuwia. Preparaty z tej kategorii musisz przede wszystkim dopasować do koloru butów i materiału, z jakiego są wykonane. Na rynku znajdziesz różne rodzaje past. Co wybrać, żeby jak najdłużej cieszyć się znakomitym wyglądem ulubionego obuwia? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Pasta do butów skórzanych

Buty z naturalnej skóry licowej najczęściej charakteryzują się gładką powierzchnią cholewki. Jest to efekt zaawansowanej obróbki skóry, czyli tak zwanego licowania. Proces ten zapewnia estetyczny wygląd obuwia oraz wstępną ochronę przed zabrudzeniami i wilgocią. Przed użyciem jakichkolwiek preparatów pielęgnujących, buty skórzane należy dokładnie wyczyścić i odłożyć do wyschnięcia. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do pasowania. Nigdy nie nakładaj na cholewkę zbyt dużej ilości pasty, ponieważ może to źle wpłynąć na wygląd materiału. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty buty warto odłożyć na kwadrans. Pamiętaj, by umieścić je w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie wystawiaj obuwia na działanie promieni słonecznych i nie kładź go w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki. Wysoka temperatura prowadzi do wysuszania skóry, a w konsekwencji nawet do nieodwracalnych deformacji. Gdy buty wyschną, wyszczotkuj je przy pomocy szczotki o miękkim włosiu, by nie uszkodzić struktury materiału. Dzięki temu szybko pozbędziesz się nadmiaru pasty. Ostatnim krokiem jest polerowane czystą, najlepiej bawełnianą ściereczką.

Pastę do butów skórzanych dopasuj do ich koloru. W sklepach obuwniczych bez problemu znajdziesz preparaty w szerokiej gamie kolorystycznej. Dziś dostępne są nie tylko klasyczne czernie i brązy, ale również takie kolory jak granatowy, czerwony, zielony czy niebieski. Wychodząc naprzeciw potrzebom wymagających klientów, producenci oferują środki w formie kremu lub wosku. Nowoczesne specyfiki poprawiają wygląd obuwia poprzez utrzymanie elastyczności skóry i nadanie jej efektownego połysku.

Pasty w formie wosku możesz z powodzeniem stosować przez cały rok, niezależnie od panujących za oknem warunków atmosferycznych. Nakładanie nie jest skomplikowane i wymaga tylko szczoteczki lub czystej ściereczki.

Godnym uwagi rozwiązaniem są też pasty w płynie. Dostępne zazwyczaj w plastikowych tubkach produkty wyposażone są w specjalne aplikatory lub gąbki do nakładania pasty, dzięki czemu pielęgnacja obuwia staje się znacznie prostsza.

Pasta to butów sportowych

Obuwie sportowe również wymaga skrupulatnej pielęgnacji, byś mógł cieszyć się jego idealnym stanem jak najdłużej. W ochronie skóry butów z tej kategorii znakomicie sprawdzają się pasty z silikonem. Często w ich składzie znajdziemy wosk pszczeli oraz odświeżające kolor olejki. Tego typu preparaty można używać zarówno do skór gładkich, jak i ziarnistych. Korzyści ze stosowania specyfików z sylikonem odczują przede wszystkim posiadacze białych butów skórzanych.

Pasta do czarnych trampek

Producenci obuwia starają się sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dowodzą tego preparaty przeznaczone do pielęgnacji czarnych trampek. Produkty zawierają intensywnie czarny pigment, dzięki któremu z łatwością przywrócisz swoim ulubionym butom idealny kolor. Ponadto wzmocnisz materiał i zagwarantujesz mu niezbędną ochronę przed wilgocią.

Preparat trzeba nakładać bardzo ostrożnie, by nie umieścić go na elementach buta w innym kolorze niż czarny.

Pasta do kaloszy

W sklepach obuwniczych bez najmniejszego problemu znajdziesz też pasty pielęgnacyjne dedykowane kaloszom oraz innym rodzajom obuwia z gumowymi elementami. Stworzone na bazie przemyślanej mieszanki składników produkty chronią gumę przed czynnikami zewnętrznymi i minimalizują ryzyko matowienia koloru. Najczęściej można je kupić w formie łatwego w dozowaniu spray. Obuwie spryskuje się preparatem, odkłada do wysuszenia na kilka minut, a następnie poleruje przy użyciu czystej szmatki.

Pasta do butów z zamszu i nubuku

Obuwie z zamszu i nubuku prezentuje się znakomicie, ale wymagają dbałości w czyszczeniu i pielęgnacji, by mogło się prezentować jak nowe dłużej niż przez jeden sezon. Do czyszczenia tych specyficznych rodzajów skóry naturalnej używa się specjalnej szczoteczki wyposażonych w krótkie druciki i gumę. Pierwszy element służy do pozbywania się na przykład zaschniętego błota, a drugi pozwala na czyszczenie butów bez ryzyka uszkodzenia cholewki. Wyprofilowane krawędzie szczoteczki umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc, na przykład przy łączeniach cholewki z podeszwą. Pasty w przypadku produktów z tej kategorii stosuje się w sytuacjach, gdy chce się odświeżyć kolor butów. Preparaty możesz nakładać na skórę z pomocą dedykowanych pędzelków lub gąbek. Środki dostępne są w szerokiej gamie kolorów, więc bez problemu znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie, nawet jeśli posiadasz granatowe, niebieskie czy czerwone buty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz