Jak przygotować buty na zimę?

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a to znak, że to już najwyższa pora zamienić ulubione sneakersy na bardziej solidne modele obuwia, które zapewnią optymalny komfort termiczny i lepsza przyczepność do nieprzewidywalnego podłoża. Zanim jednak założymy je na stopy powinniśmy zadbać o prawidłowe przygotowanie butów do zimy.

Bez jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie obejdzie się w tym przypadku i czy pielęgnacja butów zimowych jest skomplikowanym zadaniem? Odpowiedź na to jak przygotować buty na okres zimowy znajdziesz właśnie w tym wpisie.

Zima pełna niespodzianek

Choć okres kiedy najbliższa okolica zamienia się w iście bajkową, zimową krainę ozdobioną śnieżnobiałym puchem bez wątpienia należy do jednego z najpiękniejszych momentów w przeciągu całego roku, to nie da się ukryć, że zimowe miesiące stanowią istne wyzwanie nie tylko dla otaczającej natury, ale również… wybieranych na co dzień stylizacji.

Dający się we znaki mróz, podwyższona wilgotność, ośnieżone i pełne kałuży, śliskie chodniki, błoto, a także wszechobecna sól sprawiają, że elementy garderoby takie jak chociażby buty zimowe wystawione są na ciężką próbę. To czy będą one w stanie podołać ekstremalnym warunkom i pełnić swoją funkcję przez znacznie dłużej niż tylko najbliższy sezon zależy m.in. od prawidłowego przygotowania butów do zimy, dlatego też warto zawczasu poznać polecane sposoby na to jak pielęgnować buty zimowe. Na negatywne skutki panującej aury narażone są bowiem nie tylko buty z zamszu czy też skóry nubukowej, ale też wiele innych modeli.

Przygotowanie butów do zimy w 5 prostych krokach

Przyjrzenie się detalom

Krokiem, od którego najlepiej jest zacząć jest przeprowadzenie dokładnej inspekcji stanu posiadanego obuwia zimowego. Może się bowiem okazać, że ulubiona parze nie pomoże już nawet najbardziej skrupulatnie przeprowadzona pielęgnacja butów zimowych lub też czas przeznaczony na jej wykonanie okaże się bezpowrotnie zmarnowany, a to w sezonie zimowym, gdy nie brakuje obowiązków nie brzmi jak dobry scenariusz.

Podczas ogólnej oceny stanu obuwia zwróć szczególną uwagę na podeszwy (upewnij się czy nie są starte, a bieżnik nie zaczął pękać), cholewki, a także kluczowe detale takie jak chociażby fleki czy zamki błyskawiczne, od których w dużej mierze zależy funkcjonalność obuwia oraz komfort jego użytkowania. Jeżeli na powierzchni butów zauważysz przetarcia, trwałe uszkodzenia bądź inne wady, to najlepiej od razu pogódź się z tym, że nadeszła już najwyższa pora by się z nimi pożegnać.

Pranie wymiennych elementów

Gdy kolekcja butów została już przejrzana, wówczas możesz bez obaw przejść do kolejnego etapu jakim jest czyszczenie elementów wymiennych, a więc przede wszystkim sznurówek. Jeżeli po zakończeniu poprzedniego sezonu zimowego nie zadbałeś o to by oczyścić je z błota, kurzu oraz innego rodzaju zabrudzeń, to prawdopodobnie obecnie ich stan pozostawia wiele do życzenia.

W zależności od tego jak wygląda zastana sytuacja możesz wrzucić je do pralki przy okazji najbliższego prania, gdzie odzyskają one swój dawny, estetyczny wygląd lub też wymienić na całkowicie nową parę sznurowadeł, która godnie zastąpi zużytych i nienadających się do użytku poprzedników.

Czyszczenie 

Pielęgnacja butów zimowych nie obejdzie się oczywiście bez czyszczenia cholewek, podeszew, przelotek oraz wszelkich innych elementów z jakich składa się Twoje obuwie. Przystępując do tego etapu miej jednak na względzie fakt, że poszczególne rodzajem materiałów wykorzystywanych do produkcji obuwia na zimę mają swoje własne, specyficzne wymagania jeżeli chodzi o konserwację. Dobrym wyborem będzie więc zakup specjalnie dedykowanych środków do czyszczenia zamszu, nubuku, skóry naturalnej czy też jej syntetycznego odpowiednika. Wówczas będziesz mógł mieć pewność, że przeprowadzane prace pielęgnacyjne dodatkowo nie zaszkodzą obuwiu.

Pastowanie

Gdy niechciane ozdoby w postaci plam, brudu i osadów zostały już dokładnie usunięte, nadchodzi pora na obowiązkowe pastowanie obuwia, które należy przeprowadzić nie tylko w przypadku już wcześniej użytkowanych butów, ale też tych niedawno zakupionych. Zabieg, który przez wielu jest niesłusznie uważany za zbędny jest bowiem w stanie nie tylko uelastycznić i nawilżyć skórę, ale też podkreślić jej piękno, które na skutek intensywnego noszenia butów nieco zaginęło. Pastowanie jest także skutecznym sposobem na zwiększenie odporności skóry na przemakanie, tak więc nawet się nad nim nie zastanawiaj i od razu przejdź do działania!

Impregnacja

Przygotowanie butów do zimy nie obejdzie się oczywiście bez absolutnie koniecznego zabiegu impregnacji, który powinien nastąpić po uprzednim wyczyszczeniu i odświeżeniu obuwia. Impregnacja butów zimowych wykonana z wykorzystaniem preparatu w sprayu, kremu lub też specjalnego oleju do butów tworzy na powierzchni cholewek niewidzialną gołym okiem, zabezpieczającą barierę ochronną, której niestraszne są nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe oraz sól.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz