Jak pozbyć się zapachu z butów?

Jak pozbyć się zapachu z butów?

Na skutek regularnego noszenia nawet najlepszej jakości obuwie wykonane z doskonałych materiałów się zużywa i nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie walorów estetycznych, ale także… świeżości. Twoja ulubiona para butów leży w kącie i czeka na lepsze czasy, ponieważ unosi się z niej drażniący, nieświeży zapach? Mamy na to radę!

W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci jak usunąć przykry zapach z butów i wskażemy, który domowy sposób na śmierdzące buty jest najbardziej skuteczny.

Nieprzyjemny zapach z butów – jaka jest jego przyczyna?

Przykładasz ogromną wagę do higieny osobistej, ale mimo to komfort codziennego życia uprzykrza Ci obuwie, z którego wnętrza unosi się nieprzyjemny aromat? Wbrew pozorom ten kłopotliwy problem dotyka znacznie większą liczbę osób niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, a wszystkiemu winna jest… wilgoć. To właśnie ona zapewnia wprost wymarzone warunki do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego zapachu powstającego w butach sportowych, sneakersach, botkach, balerinkach oraz innego rodzaju obuwiu.

Jak usunąć przykry zapach z butów? Zdradzamy najskuteczniejszy sposób na śmierdzące buty

Drażniący aromat może znacząco pokrzyżować szyki, zwłaszcza gdy spieszymy się do wyjścia i okazuje się, że jedyną dostępną parą są śmierdzące buty. Z myślą o takich sytuacjach warto poznać sprawdzone i skuteczne sposoby na pozbycie się brzydkiej woni – wbrew pozorom jedyną dostępną opcją nie jest odświeżacz do butów.

Domowe sposoby na to jak usunąć przykry zapach z butów:

  • Soda oczyszczona – zasyp wnętrze butów sodą, zostaw na całą noc, a potem dokładnie oczyść z resztek proszku, dzięki tak minimalnemu wysiłkowi zapomnisz o śmierdzących butach;
  • Herbata – kilka torebek z herbatą – tylko tyle potrzebujesz, aby pozbyć się brzydkiej woni. Po prostu zostaw je w butach na całą noc, a one pochłoną nie tylko brzydki zapach, ale też wilgoć.
  • Mrożenie – jeżeli nigdy wcześniej nie wkładałeś butów do zamrażarki, a dokucza Ci przykry zapach z butów, to najwyższa pora to zrobić. Niskie temperatury zabiją bowiem wszystkie zarazki, a Twoje obuwie wyjdzie z całej akcji bez szkody – wystarczy, że włożysz je do szczelnie zamykanego woreczka i zostawisz w zamrażarce na kilka godzin.
  • Ocet – podobnie jak soda oczyszczona, również ocet ma wiele zastosowań i jednym z nich jest właśnie usunięcie brzydkiego zapachu z butów. Jak to zrobić? Wymieszaj ocet w proporcjach 1:1 z wodą, a następnie spryskaj tak przygotowaną miksturą wnętrze i gotowe. Po całkowitym wyschnięciu po drażliwej woni nie będzie śladu.

Jakie buty wybierać, aby nie martwić się nieprzyjemną wonią?

Czy rodzaj materiału z jakiego wykonane są cholewki obuwia ma wpływ na przepływ powietrza w środku, a co za tym idzie również możliwość zachowania świeżych i higienicznych warunków? Jak najbardziej! Stopy zdecydowanie bardziej pocą się w projektach wykonanych ze sztucznych materiałów, a także tych, które są całkowicie pozbawione perforacji.

W jaki więc model warto zainwestować, aby pozbyć się (lub chociaż znacznie zmniejszyć) ten kłopotliwy problem jakim niewątpliwe jest nieprzyjemny zapach z butów? Dobrym wyborem będą buty z siatki (np. do biegani, treningowe czy też sneakersy), które dzięki specyficznej strukturze zastosowanej tkaniny są perforowane na całej powierzchni i dzięki temu zapewniają swobodny przepływ powietrza.

Warto także dodać do swojej kolekcji obuwia skórzane buty (wykonane ze skóry naturalnej), gdyż materiał ten słynie nie tylko ze zdolności do idealnego dopasowywania się do kształtu stóp, ale również właśnie dobrej oddychalności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz