Chcąc czerpać jak największą satysfakcję, musisz zadbać o wybór odpowiedniego obuwia. Buty przeznaczone do takiej aktywności powinny cechować się wysoką jakością materiałów i solidnością wykonania, dzięki czemu produkt sprawdzi się w obliczu intensywnego użytkowania. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tańcem, powinieneś wiedzieć też, jak dbać o obuwie, by cieszyć się jego użytkowaniem jak najdłuższej. W niniejszym tekście zgromadziliśmy garść cennych wskazówek.
Wskazówka 1
Buty przechowuj w dołączonym do zestawu worku lub pudełku, by chronić je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy nadmiar wilgoci, która przekłada się na rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, która może negatywnie wpłynąć na stan obuwia, a w dodatku niesie ze sobą ogrom niebezpieczeństw dla zdrowia.
Wskazówka 2
Po zakończonym treningu odłóż buty do całkowitego wysuszenia. Nie powinieneś ich wkładać od razu do worka lub pudełka, by zminimalizować ryzyko powstania wspomnianej pleśni. Obuwie należy suszyć w zacienionych i przewiewnych miejscach, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Suszenie na kaloryferze może zakończyć się deformacją butów. Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa też na stan podeszwy.
Wskazówka 3
Wszelkie zabrudzenia z butów usuwaj ręcznie. Nie korzystaj w tym celu z pralki, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do uszkodzenia obuwia.
Wskazówka 4
Jeśli masz lakierowane buty do tańca, kurz z powierzchni cholewki usuwaj przy pomocy czystej i suchej szmatki. Po zlikwidowaniu zabrudzeń przystąp do nabłyszczania gąbką, korzystając ze specjalistycznych specyfików dedykowanych skórom lakierowanym. Najlepiej sprawdzi się mleczko o właściwościach nawilżających. Tego typu preparaty bez problemu znajdziesz w sklepie obuwniczym.
Wskazówka 5
Buty do tańca wykonane z naturalnej skóry licowej najlepiej czyścić delikatnie zwilżoną szmatką. Na czystą cholewkę należy nałożyć pastę dopasowaną kolorystycznie do cholewki. Ostatecznym etapem pielęgnacji takiego obuwia jest polerowanie, które nada butom efektownego połysku.
Wskazówka 6
Do czyszczenia butów satynowych używaj nawilżonej szmatki. W ramach środka czyszczącego możesz wykorzystać wodę z mydłem lub benzynę ekstrakcyjną.
Wskazówka 7
Podeszwę z tak zwanej łosiówki, czyli włochatego weluru podeszwowego, czyść z pomocą specjalnej szczoteczki wyposażonej w metalowe ząbki. Czyszczenie wykonujemy pod włos. W pielęgnacji tego elementu znakomicie sprawdza się olejek rycynowy, który minimalizuje ryzyko wysuszenia podeszwy.
Wskazówka 8
Do zakładania i zdejmowania obuwia zawsze używaj łyżki do butów. Poprawi to nie tylko codzienny komfort, ale pozwoli ci też uniknąć problemów z deformowaniem się cholewki.
Wskazówka 9
Buty do tańca warto przechowywać w prawidłach, dzięki którym obuwie na długo zachowa swój naturalny kształt i nie będzie się marszczyć w newralgicznych obszarach.
Wskazówka 10
Uszkodzone fleki w butach do tańca wymieniaj za każdym razem, gdy zauważysz zbyt wysoki stopień zużycia. Regularna wymiana tego elementu uchroni ci przed niszczeniem obcasów. Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w nakładki do ochrony fleków oraz dolnej części obcasa. Poprawia to stabilność buta, ponieważ zwiększa powierzchnię obcasa.
Wszystkie niezbędne akcesoria i środki pielęgnujące dostępne są w sklepach obuwniczych, dlatego warto zaopatrzyć się w nie w momencie zakupu obuwia. Pielęgnację butów do tańca najlepiej rozpocząć jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia, ponieważ w ten sposób zagwarantujemy sobie ochronę przed wieloma negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.