Jak dbać o buty jesienią?

Choć mamy lato w pełni, warto już przygotować się na sezon jesienno-zimowy, jeśli chodzi o pielęgnację naszego ulubionego obuwia. Powinniśmy wykazać się choćby podstawową wiedzą w tym temacie, zarówno w przypadku korzystania kolejny sezon z danej pary butów, jak i w przypadku zakupu nowego produktu. Jesień to pora, w czasie której na nasze obuwie czyha wiele rozmaitych zagrożeń. W niniejszym wpisie podpowiadamy, jak zadbać o buty w okresie niełatwych i zmiennych warunków atmosferycznych.

Co zrobić po zakupie butów?

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać od razu po zakupie obuwia, jest jego należyta impregnacja, która pozwoli uchronić nasze buty przed brudem i nadmierną wilgocią. W dodatku za sprawą specjalnego środka na butach nie będą powstawały nieprzyjemne dla oka zacieki, których likwidacja może przysporzyć nam sporo problemów. Preparaty impregnujące kupimy w każdym sklepie obuwniczym. Dzisiejszy rynek oferuje ogromny wybór środków przeznaczonych do każdego rodzaju obuwia. Szczególną dbałością o czynności pielęgnacyjne musimy wykazać się, gdy jesteśmy w posiadaniu butów wykonanych z naturalnej skóry lub zamszu. Tutaj najlepiej sprawdzą się impregnaty w formie sprayu.

Co zrobić z przemoczonymi butami?

Jesienią nietrudno o przemoczenie obuwia. Zbyt duża ilość wilgoci może bardzo negatywnie wpłynąć na stan butów i komfort użytkownika. Obuwie należy jak najszybciej wyczyścić i odłożyć w zacienione i przewiewne miejsce. Warto wypełnić buty suchymi gazetami, ponieważ w ten sposób uchronimy się przed nieodwracalnymi deformacjami naszego ulubionego obuwia. Susząc buty, nie możemy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, szczególnie modeli ze skóry naturalnej, która pod wpływem ciepła może stwardnieć i pomarszczyć się.

Jak pozbyć się soli z butów?

W sezonie jesienno-zimowym pojawia się tak zwana sól drogowa, która nie ma pozytywnego wpływu na nasze obuwie. Środek ten skutkuje pojawianiem się na butach białych plam, bardzo trudnych do zlikwidowania. Chcąc uniknąć tego rodzaju problemów, musisz działać jak najszybciej. Buty trzeba wyczyścić zaraz po przyjściu do domu. Sprawdzonym sposobem na pozbywanie się tego typu zabrudzeń jest roztwór na bazie wody z octem. Do przejścia przez cały proces będzie też nam potrzebna czysta ściereczka, najlepiej bawełniana. Jeżeli jesteś w posiadaniu butów zamszowych, kup w sklepie obuwniczym specjalną szczoteczkę do zamszu, której charakterystycznym elementem są gumowe wypustki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz