Jak czyścić espadryle?

espadryle toms

Espadryle to jedne z najchętniej wybieranych butów na lato. Mają przewiewną cholewkę, są wygodne, a niejednokrotnie również niezbyt drogie. Nie dziwi więc, że na ulicach widujemy w nich zarówno kobiety, jak i mężczyzn i dzieci. Jak dbać o espadryle, by zawsze spełniały swoją funkcję i wyglądały dobrze?

Po pierwsze – jak czyścić espadryle

Pierwsze pytanie, które pojawia się w kontekście dbania o buty, to zawsze kwestia czyszczenia. W przypadku espadryli sprawa jest dość skomplikowana, bo nie możemy ich zwyczajnie wsadzić do pralki. ”Dlaczego nie? Przecież to buty z materiału.” – spytasz. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli sięgniemy po espadryle z najwyższej półki cenowej, są to TYLKO buty z materiału. W dodatku mają sznurkowy spód, który nie przepada za nadmierną wilgocią. W kontakcie z bębnem pralki nasze espadryle mogą zwyczajnie się rozpaść, dlatego jeśli nie jesteś zwolennikiem jednorazowych butów, to lepiej nie pierz ich mechanicznie, lecz ręcznie!

Jak to zrobić?

Materiał espadryli możemy z powodzeniem namaczać. Jeśli chodzi o kontakt z wodą, to nie powinniśmy narażać na niego podeszwy. Zatem wierzch buta możesz wyczyścić z zabrudzeń przy pomocy małej szczoteczki (np. starej szczoteczki do zębów lub paznokci) oraz roztworu wody z szamponem do butów lub proszkiem do prania. Po wyczyszczeniu wysusz swoje espadryle, jednak unikaj stawiania ich bezpośrednio na słońcu, ponieważ mogą stracić swój kształt, a nawet skurczyć się. Pozostaw je do wyschnięcia w zacienionym, ciepłym miejscu.

Jak odświeżyć espadryle?

Buty letnie, nawet jeśli są wykonane z najwyższej klasy materiałów, mają to do siebie, że mogą nieprzyjemnie pachnieć. Nasze stopy w upale po prostu się pocą i trudno temu zapobiec. Można jednak swobodnie wkładać do espadryli stopy w małych, bawełnianych skarpetkach, które wchłoną zapachy zamiast butów. Takie stópki kupisz w każdym sklepie z bielizną, ale również w sklepach obuwniczych! Poza tym warto zaopatrzyć się w odświeżacz do butów, czyli mały dezodorant, którym możemy spryskać wnętrze espadryli, by nie wydzielało brzydkich zapachów. Jeśli czujesz, że twoje espadryle wchłonęły nadmiar wilgoci, które wyprodukowało twoje ciało, to możesz wyłożyć buty gazetami, suchym ryżem lub włożyć do nich saszetki z wypełnieniem, które zazwyczaj dołączane są do pudełka z butami.

Espadryle to świetny wybór na lato dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Aby jednak były komfortowe i dobrze się prezentowały przez cały czas użytkowania, warto odpowiednio o nie dbać. Tych kilka sposobów z pewnością pomoże ci podejść do tego we właściwy sposób!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz