Impregnacja butów skórzanych

Impregnować powinniśmy praktycznie każdy rodzaj obuwia, może wyłączając klapki czy sandały. Pozostałe pary, czy są to skórzane botki, buty trekkingowe czy sneakery, impregnowane- dłużej zachowają swoje właściwości i dobry wygląd. Każdy rodzaj materiału potrzebuje innych środków, aby zostać odpowiednio zabezpieczony. Dzisiaj omówimy impregnacje tłuszczową, która sprawdzi się w przypadku naturalnej skóry gęstej, czyli licowej lub nubuku.

impregnacja butów

Na czym polega impregnacja?

Skóra naturalna ma w swojej strukturze mikropory. Są one na tyle duże, żeby wypuszczać parę wodną z wnętrza buta, ale na tyle małe, żeby nie pozwalać na wnikanie wody do wnętrza. Jednak z czasem, używana skóra może się rozciągać, a wtedy woda ma szansę przenikać do środka buta. Zapobiec temu może właśnie impregnacja tłuszczowa.
Impregnacja tłuszczowa jest bardzo dobrym sposobem, żeby zabezpieczyć buty przed wilgocią i przemakaniem, dlatego najchętniej stosowana jest na butach zimowych, jesiennych czy trekkingowych. Jeśli chcemy ją zastosować musimy wyposażyć się w 4 specyfiki: olej do skór, tłuszcz do skór, pastę woskowo-żywiczną oraz terpentynę.

imppp

Czyszczenie i olejowanie

Przed rozpoczęciem impregnacji musimy dokładnie wyczyścić buty. W zależności od stopnia zabrudzenia użyjmy mokrą ściereczkę, bieżącą wodę i gąbki lub środek czyszczący. Jeśli już wcześniej impregnowaliśmy tą parę, użyjmy terpentyny aby zdjąć po niej pozostałości. Dopiero tak oczyszczone i osuszone buty możemy ponownie impregnować.
Krokiem pierwszym jest nałożenie oleju. Nakładamy go na całą powierzchnię buta, pozostawiamy do wyschnięcia (nawet na kilkanaście godzin) i powtarzamy czynność. Jeśli mamy buty nubukowe, po olejowaniu ich powierzchnia może nieodwracalnie ściemnieć, dlatego jeśli komuś zależy na zachowaniu koloru, bezpieczniejsza będzie impregnacja innymi sposobami.

impNatłuszczanie i pastowanie

Następnie potrzebny będzie tłuszcz do skór. Również rozprowadzamy go po całej powierzchni buta, najlepiej wcierając palcami. Po tym etapie powinniśmy odłożyć buty nawet na 24 h, zanim podejdziemy do pastowania. Pastę woskowo-żywiczną nakładamy jak każdą inną, najbezpieczniej szczotką z naturalnego włosia. Po wyschnięciu możemy wypolerować parę.
Po takich zabiegać buty są gotowe do użycia i zabezpieczone na dobre kilka miesięcy użytkowania. Pomiędzy impregnacjami możemy nakładać dodatkowe warty pasty, jeśli widzimy, że pojawiły się w niej ubytki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz