Farbowanie- drugie życie butów

malowanie butów

W życiu każdej pary butów nadchodzi moment, w którym przestają wyglądać dobrze. Nawet odpowiednia ochrona, regularne czyszczenie i zabezpieczanie nie zapewnią im nieśmiertelności. Jednak jeśli buty nie rozklejają się i nie odpadają z nich elementy, a są jedynie przetarte i wyblakłe, możemy podarować im drugie życie. Jak? Farbując je.

farbowanie butów

Każdy rodzaj butów

Farbowanie, czy też malowanie butów, staje się ostatnio coraz popularniejsze. Zabieg ten możemy zastosować zarówno na sportowych sneakersach czy trampkach, jak i na butach eleganckich. W przypadku każdego rodzaju będzie wyglądał ciut inaczej, jednak w każdym wypadku możemy uzyskać zadowalający efekt. Należy dobrać farbę przeznaczoną do materiału, z którego wykonany jest but- innej użyjemy do zamszowych sneakersów, innej do skórzanych botków, a innych do trampków z materiału syntetycznego.

farbowanie butów

Na ciemniej czy na jaśniej?

Jeśli chcemy przefarbować buty na ciemniejszy kolor niż jego oryginalny cały proces jest w miarę prosty. Jeśli natomiast marzy nam się jaśniejsza barwa, musimy wcześniej je odbarwić. Odbarwianie należy wykonywać ostrożnie, aby nie zniszczyć struktury buta. Oczywiście przed wszystkimi procesami należy dokładnie wyczyścić buty.

farbowanie obuwia

Malujemy!

Samo malowanie jest już w miarę proste. Rozcieńczamy lub mieszamy zakupiony barwnik (jeśli takie jest zalecenie producenta) i przy pomocy pędzelka lub gąbka nanosimy go na buta. Jeśli nie chcemy ubrudzić podeszwy lub planujemy pomalować tylko wybrane fragmenty buta, pozostałe warto zabezpieczyć taśmą malarską. Farbę musimy nanosić dokładnie, aby dotrzeć do wszystkich zagłębień, pokryć szwy i rozłożyć barwnik równomiernie. Proces należy powtórzyć dwu-trzy krotnie, oczywiście za każdym razem odczekując aż poprzednia warstwa wyschnie. Po ukończeniu farbowania warto zabezpieczyć buty specjalnymi kremami do wykańczania malowanego obuwia, a następnie użyć spreju zabezpieczającego przed wchłanianiem wody i wilgoci.

farbowanie3

Po pomoc u szewca

Jeśli nie chcemy samodzielnie farbować ulubionej pary, istnieje możliwość zamówienia takiej usługi u szewca lub firm renowujących obuwie. Poza malowaniem mogą oni posklejać pęknięcia czy naprawić wytarty zapiętek. Punktów takich powstaje coraz więcej, w większych miastach już mamy w czym wybierać.

malowanie butów

 

Źródło zdjęć: http://www.szewc24.pl

3 Komentarze

  1. Według mnie farbowanie butów, to świetny pomysł na odnowienie starego, zniszczonego obuwia, bądź takiego które nam się już znudziło. Ja miałam zżółkłe trampki, w których nie chodziłam bo brzydko wyglądały, ale trafiłam kiedyś na świetny artykuł: przepisnaszycie.pl/jak-ozywic-trampki/. Postąpiłam zgodnie z przepisem i moje buty dostały drugie życie 🙂

Dodaj komentarz