Dlaczego opłaca się kupować droższe buty skórzane?

Nie da się zaprzeczyć, że buty to fundament każdego stroju. Wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio zadbane mogą stać się naszą wizytówką. Wiele osób niestety woli mieć w swojej garderobie kilka tańszych par niż jedną porządną. Czasem warto jednak postawić na sprawdzoną klasykę w postaci skórzanego obuwia, które przy właściwej impregnacji i pielęgnacji może służyć nam przez wiele lat

Wysoka jakość skóry wpływa na jakość obuwia

Rodzaj skóry zastosowanej do produkcji danej pary butów ma ogromne znaczenie w kwestii ogólnej jakości produktu. Dobra skóra to taka, która nie jest ani za bardzo wiotka, ani zbyt sztywna. Mówi się, że dobra skóra doskonale „pracuje”. W przypadku słabej jakości skóry na nic zdaje się nawet stosowanie specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji obuwia. Jeśli buty wykonane zostały z dobrej skóry, przez długi czas zachowują swój oryginalny kształt i nie ulegają niepożądanym deformacjom. Podeszwa czy obcas to elementy, który zużywają się w naturalny sposób pod wpływem użytkowania i podlegają wymianie. Jednak skórzana cholewka to element, którego wymienić nie można. Warto więc wybierać buty ze skórzaną cholewką najwyższej jakości, bowiem odpowiednio pielęgnowana skóra może gościć w naszej szafie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Buty z najwyższej półki są produkowane z tak zwanej skóry niekorygowanej, która pod wpływem czasu ulega naturalnemu patynowaniu. Nie bez powodu mówi się, że dobre buty są jak wino, czyli z wiekiem coraz lepsze. Wysokiej jakości skóra jest nie tylko atrakcyjniejsza dla oka, ale przede wszystkim odporniejsza na działanie czasu i czynników zewnętrznych. Naturalna struktura włókien czyni buty trwalszymi w porównaniu z ich tańszymi odpowiednikami. W tańszych propozycjach często mamy do czynienia z tak zwaną skórą wtórną, którą tworzy się z odpadów ze skór naturalnych. Skrawki starej skóry są rozpuszczane i mielone, a potem łączone przy pomocy odpowiednich substancji chemicznych. Proces ten znacząco wpływa na osłabienie naturalnej struktury włókien, wobec czego jakość takiego obuwia jest więcej niż wątpliwa.

Wyjątkowa żywotność butów

Charakterystycznym elementem wysokiej jakości obuwia skórzanego jest łączenie cholewki z podeszwą za pomocą solidnych szwów. Taka metoda zapewnia znacznie dłuższą żywotność niż łączenie tych dwóch elementów za pośrednictwem kleju. Za najlepszą metodę łączenia cholewki z podeszwą uważa się szycie pasowe, znane również jako ramowe lub otokowe. W tym przypadku podeszwę przyszywa się do specjalnego pasa, który jest pewnego rodzaju łącznikiem cholewki z podeszwą. Dzięki temu w łatwy sposób możemy wymienić podeszwę, gdy ta się zużyje bądź uszkodzi.

Świetnie zaprojektowane obuwie

Producenci wysokiej jakości butów ze skóry licowej kładą nacisk nie tylko solidność wykonania, ale również na design i dbałość o najmniejsze detale. Dla fanów klasycznej mody każdy szczegół ma ogromne znaczenie. Wystarczy postawić obok droższych butów tańszy odpowiednik, by szybko dostrzec przewagę tych pierwszych. Nie da się ukryć, że droższe buty są po prostu ładniejsze, co daje się zauważyć już na pierwszy rzut oka. Uznani producenci często bazują na klasycznych projektach, które mogą pochwalić się nawet kilkudziesięcioletnią tradycją. Dobrze zaprojektowane obuwie gwarantuje nienaganny look oraz przede wszystkim wygodę. W wysokiej jakości produktach środek ciężkości znajduje się w idealnym miejscu, a obcas jest w stu procentach prawidłowo wyprofilowany.

Ponadczasowe uzupełnienie garderoby

Poszukując klasycznych rozwiązań warto postawić na uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania. Renomowani producenci wykonują wysokiej jakości obuwie skórzane, opierając się na dostępnych od dekad fasonach. Oksfordki, brogsy czy derby to modele, które cieszą się nieprzerwaną popularnością i nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie nimi miało się zmniejszyć w najbliższym czasie. Należy pamiętać, by tego rodzaju obuwia nie postrzegać wyłącznie w kategorii butów garniturowych. Co prawda, wymienione fasony znakomicie sprawdzają w formalnych zestawach, ale na rynku dostępne są także warianty, które z powodzeniem można wykorzystać do skomponowania smart casualowego looku. Efekt końcowy zależy od poszczególnych elementów butów, takich jak rodzaj przyszwy, kolor i faktura skóry oraz typ wykończenia produktu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz