Jak dbać o brogsy?

Brogsy to eleganckie buty, które idealnie wpisują się w smart casualową stylistykę. Ich charakterystyczną cechą są przyciągające wzrok zdobienia w postaci nietuzinkowych perforacji. Wyróżnia się kilka rodzajów obuwia typu brogues. Im mniej zdobień, tym dany fason jest uznawany za bardziej formalny. Brogsy najczęściej powstają z wysokiej jakości skóry naturalnej, choć obecnie na rynku nie brakuje również tańszych propozycji ze skóry ekologicznej. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jak zadbać o brogsy, by móc się nimi cieszyć jak najdłużej.

Brogsy – czyszczenie

Jednym z najważniejszych procesów jest oczywiście regularne i skrupulatne czyszczenie naszego ulubionego obuwia. Najpierw musimy wyjąć sznurowadła, a we wnętrzu butów umieścić drewniane prawidła. Najlepsze są te wykonane z drewna cedrowego. Dzięki temu w czasie czyszczenia zadbamy o optymalny kształt obuwia i unikniemy ewentualnych deformacji. Widoczny brud lub błoto trzeba usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki. Następnie należy pozwoli butom wyschnąć, bez wyciągania prawideł. Na butach może pojawić się kurz, który najłatwiej usuniemy szczotką z końskiego włosia. Średniej miękkości włosie bez wątpienia poradzi sobie z likwidacją zabrudzeń, przy czym nie uszkodzi materiału w postaci skóry licowej czy zamszu.

Brogsy – pielęgnacja

Jeśli chcemy cieszyć się brogsami jak najdłużej, musimy je nie tylko regularnie czyścić, ale również poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym. W tym celu dobrze jest kupić specjalny balsam do pielęgnacji skóry naturalnej. Tego rodzaju specyfik pomoże odżywić materiał oraz zadbać o jego strukturę. Balsam należy nałożyć na obuwie przy pomocy bawełnianej szmatki. Delikatnie wmasowujemy go w skórę, po czym odstawiamy obuwie na pięć minut. Po wchłonięciu się balsamu miękką szmatką przecieramy buty. Zastosowanie balsamu będzie bardzo pomocne w usunięciu zabrudzeń i plam, które niełatwo zauważyć na pierwszy rzut oka. W dodatku środek pomoże też zlikwidować ciemne ślady, jakie często pojawiają się na czubkach butów. Balsamu nie musimy stosować przy każdym czyszczeniu. Jeżeli regularnie dbamy o swoje brogsy, wykonywanie takiego zabiegu raz w miesiącu na pewno wystarczy.

Brogsy – pastowanie

Niemałe znaczenie w pielęgnacji brogsów ma także pastowanie. Z pomocą niewielkiej szczoteczki lub delikatnej tkaniny nakładamy odpowiedni krem do pastowania na powierzchnię cholewki. Okrężnymi ruchami wmasowujemy specyfik w strukturę materiału. Nie należy przesadzać z ilością kremu, bowiem nie potrzeba go zbyt wiele, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Gdy krem wsiąknie w skórę przystępujemy do polerowania.

Brogsy – woskowanie

Chcesz, żeby twoje brogsy prezentowały się jak nowe? Zastosuj wosk do skóry naturalnej. Preparat nakładamy na powierzchnię cholewki przy pomocy bawełnianej szmatki. Nałożony na obuwie wosk warto skropić kilkoma kroplami wody, a następnie dokładnie wetrzeć go w materiał. Na koniec przyda ci się szczotka do polerowania. Wysoki połysk uzyskasz, jeśli na koniec przetrzesz obuwie delikatną szmatką.

Pielęgnacja brogsów – wskazówki

  • Czyszczenie jest najważniejsze ze wszystkich czynności, jakich musimy się regularnie podejmować, by zagwarantować jak najdłuższą żywotność swoim ulubionym brogsom. Przed nałożeniem na buty jakichkolwiek specyfików musimy pozbyć się z nich kurzu i wszelkiego rodzaju zabrudzeń.
  • W przypadku brązowych butów warto zastosować krem nieco ciemniejszy od koloru butów. W taki sposób ukryjesz różnego rodzaju zarysowania i wszelkie niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na butach w wyniku jego regularnej eksploatacji. Ponadto może to umożliwić otrzymanie przyjemnej dla oka patyny. Z tej wskazówki można korzystać wyłącznie w przypadku obuwia w kolorze brązowym. Jeśli posiadasz brogsy w różnych kolorach, a chcesz mieć tylko jeden krem, postaw na neutralny kolor, który będzie pasował do wszystkich wariantów.
  • Stosowanie zbyt dużej ilości pasty na raz nie jest zalecane. Znacznie lepiej jest nałożyć cienką warstwę pasty na cholewkę, a potem ją wypolerować. Zabieg należy powtarzać do uzyskania oczekiwanego efektu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz