Jak dbać o Air Maxy?

Od trzydziestu lat są jednymi z najchętniej wybieranych butów sportowych typu lifestyle. Charakterystyczny design, bajeczne połączenia kolorystyczne i ponad wszystko wygoda na najwyższym poziomie to ich cechy rozpoznawcze. Aby jednak cieszyć się nimi przez długi czas i zachować je w naprawdę dobrym stanie, trzeba odpowiednio o nie dbać. Jak to zrobić?

Air Maxy – specyfikacja

Większość klasycznych modeli Air Maxów sprawia trudność w czyszczeniu głównie ze względu na połączenia różnych rodzajów materiałów. W wersjach Air Max 1 czy Air Max 90 mamy przecież do czynienia z siateczką, zamszem, skórą i gumą. Nowsze warianty, na przykład Air Max Flyknit czy Air Max Thea są o tyle łatwiejsze do utrzymania w czystości, że możemy czyścić je wyłącznie w jeden sposób, ponieważ są wykonane z jednego kawałka materiału. Jeśli jednak masz w swojej kolekcji jeden z tych modeli Air Maxów, którego piękno tkwi w różnorodności użytych do produkcji tworzyw, to sprawa zaczyna się komplikować.

Chcesz porównać modele Nike Air Max i materiały użyte do ich produkcji? Możesz zrobić to tutaj.

Część po części

Z pewnością większość posiadaczy Air Maxów wychodzi z założenia, że buty te kosztują za dużo, by wsadzić je do pralki i prać mechanicznie. Zdecydowanie jest to słuszna uwaga, ponieważ aby prawidłowo zadbać o Air Maxy, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Lepiej nie ryzykować prania mechanicznego butów, które mają elementy ze skóry czy zamszu, ponieważ wpłynie to fatalnie na ich późniejszy stan. Obuwie może zwyczajnie ulec zniszczeniu. Air Maxy czyścimy dokładnie część po części.

-elementy ze skóry oraz gumy możesz systematycznie (na przykład przed każdym włożeniem butów) przecierać wilgotną ściereczką, a nawet nawilżoną chusteczką dostępną w każdym supermarkecie. Pozwoli to pozbyć się codziennych zabrudzeń, które wynikają z normalnego użytkowania butów.

-części zamszowe warto raz na jakiś czas przeczesać szorstką szczoteczką z niewielką ilością pianki do czyszczenia butów z zamszu lub nubuku.

-jeśli chodzi o siateczkę, to przy noszeniu Air Maxów rzadko się brudzi. Jeśli jednak tak się stanie, sięgnij po szampon do butów z materiału lub zwykłą wodę z mydłem bezbarwnym i potrzyj plamę, a następnie spłucz wodą przy pomocy namoczonego ręcznika, tak by nie uszkodzić elementów zamszowych.

klik

Impregnacja Air Maxów

Buty, które nosimy często, zdarza nam się mieć na sobie na przykład podczas nieoczekiwanych opadów deszczu. Warto wcześniej przygotować swoje Air Maxy na taką ewentualność i je zaimpregnować. Tylko jak to zrobić? Najlepiej przy pomocy uniwersalnego impregnatu w spreju, który służy do impregnacji każdego typu materiału. Pamiętaj, by czynność tę wykonywać wystarczająco często i zawsze na wyczyszczone oraz wysuszone buty!

Air Maxy od marki Nike są niezwykle efektowne i, jak pokazuje ich historia, ponadczasowe. Dlatego warto zadbać o nie tak, jak należy, by na długo zachowały nienaganny wygląd. Poświęć im trochę czasu, a na pewno zapewnią ci wygodę i świetny wygląd przez wiele lat użytkowania!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz