Jak czyścić buty z materiału?

buty z materiału

Wiosną i latem, kiedy pogoda jest lepsza, a brak opadów pozwala komfortowo spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, często pozwalamy sobie na zakup butów z materiału lub tkaniny. Jednak materiałowe buty są o wiele bardziej podatne na zabrudzenia niż modele wykonane ze skóry. Warto zatem wiedzieć, co należy zrobić, by pozbyć się zabrudzeń z tego rodzaju butów.

Profilaktyka najlepszym lekarstwem

Wiadomo, że łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale najlepiej rozpocząć działania ochronne już zanim zaczniemy używać daną parę butów. W sklepach obuwniczych można nabyć produkt, który określany jest jako bloker zabrudzeń. Dzięki niemu można uniknąć poważnego ubrudzenia butów. Środek ten oczywiście nie uchroni całkowicie obuwia przed brudem, jednak sprawi, że brud mniej przylgnie do powierzchni i będzie go łatwiej usunąć z powierzchni buta.

Gdy jednak trzeba czyścić…

Jeśli już zabrudziłeś swoje ulubione materiałowe buty musisz szybko zabrać się za czyszczenie. Mowa o szybkości nie jest bezpodstawna, ponieważ im dłużej będzie się zwlekać, tym brud bardziej będzie wnikać w strukturę materiału, sprawiając, że z czasem zabrudzenie będzie coraz trudniejsze do usunięcia. Buty materiałowe najlepiej czyścić przy użyciu szczoteczki z niezbyt twardym włosiem oraz ciepłej wody. W pierwszej kolejności warto przetrzeć buty wilgotną szczoteczkę, a potem zacząć delikatnie pocierać zwilżoną szczoteczką zabrudzony fragment materiału.

Odpowiednia pielęgnacja

Gdy już udało się wyczyścić niechcianą plamę z materiałowych butów, trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych butów, również w przypadku tych wykonanych z tkaniny, ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Preparatów przeznaczonych do konserwacji obuwia materiałowego, wbrew pozorom, jest całkiem sporo. Wystarczy zapytać sprzedawcy o środki pielęgnacyjne odpowiedniego dla konkretnego materiału. Można wybierać pomiędzy różnymi rodzajami pianek czy aerozoli. Najlepiej dostosować środek pielęgnacyjny do danego modelu butów.

Czego unikać?

Każdy właściciel materiałowych butów w przypadku ich zabrudzenia powinien unikać czyszczenia obuwia przy pomocy silnych detergentów, ponieważ zamiast pomóc w usunięciu plamy, mogą one zniszczyć buty.

Należy pamiętać, że pranie butów w pralce również nie jest dobrym pomysłem, gdyż może to doprowadzić do utraty koloru lub nawet deformacji butów. W pralce ze spokojnym sumieniem można wyprać tylko sznurówki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz