Od czego zależy żywotność buta?

jak dbać o buty

W świecie fast fashion i globalizacji jakość naszych ubrań zeszła na drugi plan. Kiedyś buty były luksusem, na który ludzie pozwalali sobie raz na kilkanaście lat. Co więcej, ich buty nawet po przeżyciu całej dekady wyglądały świetnie. Dziś popełniamy całą masę błędów, przez które kupowanie butów co sezon stało się koniecznością. Od czego zależy żywotność buta i czy możemy coś zrobić, żeby ją przedłużyć?

jak dbać o buty

Wybieraj mądrze

Przeciętna kobieta ma w swojej szafie kilkanaście par butów. Kupujemy je nie zawsze z konieczności. Bardzo często poprawiają nam humor, są nagrodą za udany projekt albo pocieszeniem w gorszych momentach. Skoro posiadamy butów kilkanaście razy więcej niż nasze babcie, powinny one dłużej nam służyć, przecież nie eksploatujemy ich w takim stopniu, jak robiłybyśmy to, nosząc jedne buty codziennie. Mimo wszystko bardzo często buty rozklejają się, odpadają im obcasy, a cholewka pęka lub się ściera, nie wspominając już o tym, jak błyskawicznie można zepsuć sobie buty na deszczu lub śniegu. Dlatego kluczową sprawą jest wybieranie naprawdę dobrych materiałów. Zamiast dziesięciu par szpilek z imitacji skóry wybierzmy dwie z prawdziwej, naturalnej skóry dobrej jakości. Na zimę postawmy na buty z neoprenu lub innego wodoodpornego materiału. To w dużej mierze właśnie materiały odpowiadają za żywotność butów. Jeśli chcemy cieszyć się nią jak najdłużej, myślmy o tym już w sklepie przed zakupem!

Używaj właściwie

Nawet najlepszej jakości buty nie przetrwają sezonu, jeśli będziemy ich używać w niewłaściwy sposób. Pada deszcz? Lepiej odpuść sobie ubieranie nowych, białych sneakersów, które szybko zniszczą się przez brud i wilgoć. W takim momentach warto postawić na kalosze, których nie będzie nam żal. Biegasz w butach lifestylowych? Nie dziw się, że szybko się rozleciały, w końcu nie były przeznaczone do uprawiania sportu, tylko do chodzenia. Sprawdzanie prognozy pogody i dopasowanie odpowiednich butów do warunków atmosferycznych i pory roku na pewno przedłuży żywot naszych ulubionych modeli!

buty

Pielęgnuj i dbaj

Żadne buty nie przetrwają zimy, jeśli nie zapewnimy im właściwej ochrony. Podobnie jest z butami, które zamierzamy ubierać w czasie deszczu, ale też prostymi oksfordkami czy szpilkami, których skóra wyrabia się i niszczy podczas chodzenia. Ogromne znaczenie dla żywotności butów ma właściwa pielęgnacja. Czyszczenie butów zaraz po zabrudzeniu, pastowanie tłustą pastą przynajmniej raz w tygodniu i, co najważniejsze, impregnacja to najbardziej podstawowe kroki, które przyczynią się do tego, że buty posłużą nam znacznie dłużej. Przyjrzyjmy się naszym dziadkom czy babciom, którzy swoje buty pielęgnują co niedzielę, z pieczołowitością nakładając potrzebne specyfiki. Bierzmy z nich przykład, dzięki temu nie będziemy zmuszeni do kupowania butów co roku!

Żywotność buta zależy od trzech czynników – jakości materiałów, z których został wykonany, sposobu użytkowania oraz właściwej pielęgnacji. Jeśli zadbamy o wszystkie z nich, możemy być pewni, że przetrwamy w jednym modelu co najmniej kilka sezonów!

trampki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz